Bilancujeme úspěšné čtyři týdny zámeckého kluziště

Holešov – Víc než dva tisíce spokojených bruslařů. Taková je po zhruba čtyřech týdnech provozu bilance holešovského zámeckého kluziště. Lidé si oblíbili především víkendové bruslení a také využívají kluziště během zapnutého osvětlení ve večerních hodinách. Často plochu navštěvují skupinky dětí z družin a od spuštění provozu se zde konalo dvanáct večerních hokejových utkání. Velký zájem je i o půjčení bruslí, konkrétně se jednalo o několik desítek případů.

Lidé si užívají nejen skutečné ledové plochy, ale vychutnávají si během bruslení i romantickou atmosféru zámeckého prostředí. Do toho bylo kluziště zasazeno nejen kvůli zmíněné romantice, ale také z ryze technických důvodů. Variant, kde by mohlo být kluziště umístěno, vedení města zvažovalo několik. Jednalo se o orelském hřišti, prostoru bývalé házené, hřišti 1. nebo 3. ZŠ. Frekvence pohybu dětí by v těchto oblastech byla možná větší, prostory však nevyhovovaly technickým požadavkům.

„Limitující byl příkon elektrické energie na chlazení média. Jediná možnost dostatečného elektrického příkonu byla v areálu zámku. Zde jsme blízko dosahu vody k tvorbě ledu,“ dodal šéf holešovských technických služeb Libor Liška. Na druhou stranu však dodal, že díky převládajícím teplotám pod bodem mrazu se zatím energetická náročnost pro udržování kluziště nejeví jako značná.

Technické zajištění a údržbu řeší pracovníci technických služeb, kolegové z Městského kulturního střediska zase mají na starosti prodej vstupenek.

Pokud bude přetrvávat zájem obyvatel a „dovolí“ počasí, kluziště by mělo být v provozu až do konce března, kdy uplyne doba tří měsíců, na kterou bylo pronajato. Limitující je především hranice 15 stupňů Celsia, nad kterou se nesmí dostat venkovní teplota. Poté totiž již není možné led udržovat.

Doufáme, že si nejen obyvatelé Holešova užijí atmosféru zámeckého bruslení. Aby byla ještě o něco příjemnější, připravili jsme na konec února bruslení s Rádiem Zlín. Ke kluzišti přijede přenosový vůz rádia s cílem vysílat živé vstupy. Součástí by měla být i show s některým se známých hokejistů.

Město do budoucna uvažuje o stálé variantě kluziště, které by fungovalo pravidelně v zimním období. V souvislosti s tím je však nutné dořešit spousty otázek, mimo jiné také financování.

Jana Rohanová, tisková mluvčí

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star