Báječné! Báječné!!! BÁJEČNÉ!!!!!!

Letošní Dny města Holešova a jarní řada festivalu MUSICA Holešov se v sobotu 18. května mimořádně, ale opravdu mimořádně šťastně propojily v koncertu, nebo spíš velkolepém projektu „Malí velcí filharmonici“. Jedná se o skvělou myšlenku, skvěle realizovanou, se kterou přišel Zlínský kraj spolu se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů a nutno přiznat, že se mu opravdu zcela úžasně povedl. Scénář projektu je relativně prostý a vychází z faktu, že státní Základní umělecké školy (ZUŠky) ve Zlínském kraji (který je jejich zřizovatelem) vychovávají řadu skvělých muzikantů a někteří z nich jsou špičkovými interprety nejen v České republice, ale i v Evropě. A filharmonici si vzali pod patronát vybrané malé hudebníky – řada členů filharmonie se stala mentory několika žáků ZUŠ a zapojili je jako své kolegy do práce velkého filharmonického orchestru. Vzniklo tak špičkové hudební těleso, ve kterém hraje 60 žáků ze 23 ZUŠek z celého Zlínského kraje a společně s nimi 27 členů Filharmonie Bohuslava Martinů. Malé velké filharmoniky řídí dirigent a klavírista Jiří Kadavý.

Koncert Malých velkých filharmoniků měl dvě části. V první doprovodil filharmonický orchestr mladé špičkové sólisty – opět žáky ZUŠ ze Zlínského kraje. Zcela přeplněnému sálu, do kterého se musely stále přidávat další a další židle, se představil Matyáš Ondrášek (trubka – 14 let), Klára Janíčková (violoncello – 15 let) a Jan Schulmeister (klavír – 13 let), absolutní vítězové řady celostátních soutěží a fenomenální interpreti. V jejich podání zazněly skutečné posluchačské pecky – virtuozní koncerty Pavla .Josefa Vejvanovského, Antonia Vivaldiho a Josepha Haydna. První blok zakončily dvě písně ze Slovácké suity Vítězslava Nováka, které provedl celý skoro devadesátičlenný orhestr.

Ve druhé části provedli Malí velcí filharmonici spolu s velkým smíšeným sborem, sestaveným opět ze žáků ZUŠ Zlínského kraje a kroměřížské Konzervatoře P.J. Vejvanovského pod vedením nám, Holešovákům známé Lenky Poláškové, skvělou Carminu Buranu Carla Orffa. Jako sólisté vystoupili osmnáctiletá sopranistka Zuzana Hradilová, rovněž žákyně ZUŠ a laureátka řady cen a jako host opět Holešovákům známý Roman Hoza. Carmina Burana je sama o sobě strhujícím dílem, ale v podání Malých velkých filharmoniků a velkého smíšeného sboru byla přímo úžasná.

I když možná někteří návštěvníci koncertu zpočátku malé hudebníky podceňovali, byl jejich výkon jistě pro všechny zcela strhujícím velkým zážitkem. Projekt Malých velkých filharmoniků je báječným počinem Zlínského kraje a jejich poslech je zcela báječným zážitkem. A protože 9. června se uskuteční další z cyklu těchto koncertů, tentokrát ve Skleníku Květné zahrady, jistě se najde řada nadšených posluchačů, kteří si je přijdou poslechnout ještě jednou – stojí to opravdu za to. Prostě BÁJEČNÝ večer!!!!

Karel Bartošek

foto Nelly Billová, Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star