Bikemaraton Drásal – úspěch nováčka a neporazitelný obr Jobr

Kultovní český bikerský závod Bikemaraton Drásal České spořitelny je za námi a přinesl spousty skvělých sportovních výkonů, příval emocí, nespočet lidských příběhů i nějaká překvapení. V nabídce byla široká škála závodních i nezávodních tras a nabitý sportovní a doprovodný program. Vybrané trasy závodu byly i letos zařazeny do nejvyšší kategorie mezinárodního kalendáře UCI, jako závod Marathon Series. Do závodu se letos registrovalo celkem 1913 jezdců.

Legenda mezi českými bikemaratony a průkopník MTB podniků v České republice loni oslavil dvoudenní akcí 25. narozeniny, letos se však vrátil k původnímu modelu, a tak se závody konaly pouze v jednom dni. Pořadatelé i letos přichystali nádherné trasy Hostýnskými vrchy, tradiční dětské závody v zázemí zahrady a nechyběla ani „lahůdka“ pro ultramaratonce – 6. ročník partnerského závodu Force OBR Drásal na 177 km s neméně extrémním převýšením 5432 m.

Na tuto trasu se závodníci vydali tradičně v 5:30 ráno z holešovského náměstí Dr. E. Beneše. Relativně chladné ráno pro ně postupně přecházelo v parný den, který téměř celý strávili v sedlech svých kol. V průměru totiž zdolání této trasy trvalo asi 10 hodin. Po neohroženém souboji, kdy se v čele závodu drželi dva jezdci, však do cíle dorazil s úsměvem na rtech a rukama nad hlavou zřejmě neporazitelný Jan Jobánek. Obra Drásala zvládl projet za 8 hodin a 1 minutu, a to i přesto, že si posteskl, že letos kvůli nemoci nestihl příliš natrénovat. OBRyní se stala Lucie Skřivánková se skvělým časem 10:42, kdy se jako jediná žena dostala pod 11 hodin.

Sobotní klasická trasa A na 117 kilometrů (převýšení 3920 m) byla letos podruhé zařazena do nejvyšší kategorie mezinárodního kalendáře UCI, jako závod Marathon Series. Představil se v ní jako nováček Mistr Slovenska Tomáš Višňovský a jako nováček si ji taky vyhrál, ačkoliv byl v nevýhodě, protože trasu neměl až tak projetou a v podstatě ji neznal. Do cíle dorazil po 4 hodinách a 56 minutách. Mezi dámami na této trase kralovala Kateřina Drhová.

Vítanou novinkou bylo zavedení úplně nové trasy E na 85 km s převýšením 2141 m. Dle pořadatelů byla právě tato trať určena všem ženám kategorie Elite, které chtěly stejně jako muži na „Ačku“ získat body do maratonské UCI série, ale také všem ostatním závodníkům a závodnicím, kteří si na stovkovou porci kilometrů netroufnou, ale klasická padesátka je jim málo. Pro své zlato si dojela Jana Pichlíková a mezi muži byl nejrychlejší Jaromír Volek.

Kromě zmíněných tras nabídl program v Holešově další oblíbené závodní trasy na 55 a 31 kilometrů, Family jízdu na 16 km nebo dětský maratonský závod ČD Cargo Junior Trophy Marathon. Sobotní dopoledne pak tradičně patřilo oblíbeným dětským závodům seriálu ČT Déčko Junior Trophy.

Celý bikerský den si užili jak závodníci, tak i fanoušci, kteří bikery podporovali na trase a bouřlivým potleskem vítali v cíli v zámecké zahradě. A právě ta nádherná atmosféra, profesionální organizace i krása Hostýnských vrchů dělá Drásala tím, čím je. Legendárním bikerským závodem.

 

text a foto: Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star