„Rozbzučet Déčko“ můžete také v holešovském Městském informačním centru

Česká televize spustila hravou letní soutěž, která upozorňuje děti a rodiny na problémy s úbytkem hmyzu v přírodě. Celé rodiny tak mají o důvod víc vydat se do přírody, aby se o hmyzu něco nového dozvěděly. Myšlenkou soutěže tak je nejen letní zábava, ale hlavně ekologické téma a snaha o přiblížení světa hmyzu světu lidí.

Soutěžním úkolem je získání celkem tří soutěžních hesel, která účastníci odešlou na Déčko prostřednictvím internetové stránky www.rozbzucdecko.cz nebo mobilní aplikace Léto s Déčkem. Soutěžní hesla jsou dostupná bezplatně na stanovištích určených pořadatelem. Jedno z 80 určených červených stanovišť je také holešovské Městské informační centrum. Další nejbližší stanoviště jsou například v Květné zahradě nebo na hradu Malenovice. Každý účastník soutěže získá na jednom stanovišti pouze jedno platné heslo, a tak je Léto s Déčkem skvělým klíčem, dle kterého mohou zájemci o účast v soutěži vybírat cíle rodinných výletů. Na minimálně třech různých místech se pak každý může naučit něco o hmyzu nebo si vymyslet vlastní „hmyzáky“ a poslat je na Déčko.

Ministerstvo životního prostředí, které je partnerem projektu, tak skrze letní soutěž upozorňuje na mizení hmyzu z české krajiny, což je široký problém, na kterém se podílí celá řada faktorů, počínaje rozsahem používání pesticidů v zemědělství, přes celkové změny krajiny, především extrémní velikost lánů polí, ale také celkový tlak na intenzivní hospodářskou produkci, který i v lesích vede ke kácení starých porostů, či nedostatečnému zastoupení mrtvého dřeva, které by mohlo být domovem mnoha hmyzích druhů. Hmyz potřebuje ke svému životu především květnaté louky a těch také ubývá, nejen kvůli tomu, že výkonná zemědělská technika umožňuje pokosit v krátké době rozsáhlé porosty luk a živočichové pak jen těžko hledají úkryt a potravu, ale i kvůli módě mít ve městech a zahradách co nejkratší trávník.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star