Festival židovské kultury: představíme další nově objevený hebrejský nápis

Tisková zpráva ze dne 10. 7. 2019

 

Holešov – XIX. ročník festivalu židovské kultury Ha-Makom se bude v Holešově konat od 23. do 28. července a nabídne opět pestrý program, ve kterém nebudou chybět přednášky, besedy, koncerty, divadlo, tanec, hebrejština nebo výstavy.

Před samotným oficiálním slavnostním zahájením festivalu proběhne tradiční pietní akt vzpomínky na umučené židovské občany Holešova spojené s odhalením pamětní desky holešovskému rodákovi Davidu Meiselovi, který se významným způsobem zapsal do historie umění především v chorvatském Karlovaci. Tuto vazbu město Holešov objevilo teprve nedávno. 

Po slavnostním zahájení budete mít možnost vyslechnout první koncert Židovská hudba a klezmer pro dvě violoncella – v podání renomovaných violoncellistů Dominiky Weiss Hoškové a Jiřího Hoška.

Zajímavostí letošního ročníku židovského festivalu bude podobně jako v loňském roce představení nově objeveného hebrejského nápisu, který byl nalezen na jaře letošního roku na hradu Kurovice. Nápis je 18 cm dlouhý, písmena cca 2 cm vysoká, umístěn je asi 110 cm nad úrovní podlahy. Hebraista Achab Haidler jej překládá jako podpisový nápis: „Napsal Josef, syn Šimšona“. Zatímco nápisy ve druhém patře, představené v loňském roce, jsou velmi precizně, až kaligraficky provedeny, nápis letošní je relativně jednoduchý, primitivní a umístěný relativně nízko nad podlahou, z čehož se dá s jistou mírou pravděpodobnosti usoudit, že jej vyrylo do omítky dítě.

Kdo si bude chtít nové objevy i celý kurovický hrad prohlédnout v klidu s odborným komentářem historika Karla Bartoška, může využít možnosti nedělní návštěvy hradu. Z Holešova bude vypraven autobus, který bude odjíždět v neděli 28. 7. 2019 v 10:30 od zámku Holešov.

Tomuto nápisu bude věnována speciální tisková konference za přítomnosti velvyslance Státu Izrael J. E. Daniela Merona, hebraisty Achaba Haidlera, významných hostů a další odborné i laické veřejnosti. Konference se uskuteční den po slavnostním zahájení festivalu, tedy ve středu 24. července. Kromě unikátního nálezu bude na tiskové konferenci představena také nedávno vydaná kniha zmíněného hebraisty Jaroslava Achaba Haidlera s názvem Židovské hřbitovy a pohřbívání. V tomto dlouho očekávaném díle Haidler poeticky, ale zároveň výstižně vysvětluje epitafy, znaky, tajemné verše na náhrobcích a symboly spojené s židovským způsobem pohřbívání.

Další program festivalu je v letošním roce zaměřen hlavně na téma „Židé v umění 20. století“. Ve středu se můžeme těšit na Hudebně literární večer k 100. Výročí Gideona Kleina se smyčcovým kvartetem Fama Q a za účasti spisovatele anglického spisovatele Davida Fligga. Na čtvrteční večer si herci pod vedením Vladimíry Dvořákové a za účasti a odborného dohledu badatelky Dr. Lisy Peschel z Univerzity v Yorku připravili divadelní projekci s názvem „Kabaret – aneb Pokus o rekonstrukci smíchu“, kde společně objevíme text, který byl považován za ztracený – II. český kabaret, který v Terezíně napsali a hráli F.Porges, V. „Pidla“ Horpatzky, P. Weisskopf  a na jehož základě vznikla hra „Proč se smějeme“.

Sobota pak nabídne celodenní program počínaje koncertem Big Bandu Josefa Hájka „Od židovských písní po swing, od cimbálu k BIG BANDU“ bude pokračovat pietním aktem u odhalené pamětní desky – tentokrát za přítomnosti dalších vzácných hostů, včetně chorvatské velvyslankyně J. E. Ljiljany Panciro, která Zlínský kraj navštíví vůbec poprvé. Současně se představí chorvatský pěvecký sbor ZORA z Karlovace, kterého David Meisel povznesl na jeden z nejlepších sborů té doby v Evropě. Ve večerním bloku na zámeckém nádvoří vystoupí žesťový soubor Brass Q a lidové zvyky v tanečním provedení představí taneční soubor RUT Prostějov. Sobotní program uzavře skvělá slovenská kapela Kaschauer Klezmer Band.

Ani letos nebude chybět výuka židovských tanců, zajímavé výstavy, židovské speciality nebo oblíbený kurz hebrejštiny. Holešov také přivítá dobrovolníky rámci tradičního WorkCampu.

Festivalu udělilo záštitu Izraelské velvyslanectví Embassy of Israel - Daniel Meron, Ambassador of Israel in the Czech Republic, dále pak prezident České republiky Miloš Zeman, Senát Parlamentu České republiky - Jaroslav Kubera předseda, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Mgr. Martin Baxa člen Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu předseda Podvýboru pro kulturu a další.

 

Hana Helsnerová

hana.helsnerova@holesov.cz

774359921

program a ilustarční fotografie z loňského ročníku

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star