19. ročník Festivalu židovské kultury Ha-Makom je zahájen

První den festivalu se nesl v pietním duchu, kdy jsme krátce vzpomněli na umučené židovské občany Holešova a následně jsme odhalili pamětní desku holešovskému rodákovi Davidu Meiselovi, který se významným způsobem zapsal do historie umění především v chorvatském Karlovaci. Tuto vazbu město Holešov objevilo teprve nedávno díky pravnučce Davida Meisela, která do Holešova přijela hledat odpovědi. Odpovědi na to, odkud její rodina pochází.

Pietního aktu se mimo jiných vzácných hostů zúčastnil také izraelský velvyslanec J. E. Daniel Meron. Ten má ještě v plánu navštívit kurovický hrad, kde byl letos objeven další hebrejský nápis. Na pietní akt navazovalo slavnostní zahájení festivalu, které svým vystoupením zpříjemnili violoncellisté Hoškovi a žáci ZUŠ F. X. Richtera Holešov. Zároveň byly třemi významnými muži představeny tři doprovodné výstavy, které jsou součástí festivalu, a k vidění jsou ve velkém sále zámku, v arkádách zámku a v synagoze. Výstava fotografa Jindřicha Buxbauma s názvem „Ze života z božných Židů“ zachycuje svět tradičního ortodoxního judaismu v současnosti. Další výstavou je „David Popper - Paganini violoncella“ a poslední představenou výstavou je David Meisel ve fotografii. První festivalový den uzavřelo oblíbené duo violoncellistů Hoškových tradičním zahajovacím koncertem v synagoze.

Festival židovské kultury bude v Holešově pokračovat programem, ve kterém nebudou chybět přednášky, besedy, koncerty, divadlo, tanec, hebrejština nebo výstavy. Rozmanitost židovské kuchyně pak mohou zájemci poznat v restauraci U Černé kaple a v restauraci Na Házené. Na náměstí je potom každý den připraven festivalový stan s veškerými tiskovinami, informacemi i suvenýry.

 

Zajímavostí letošního ročníku židovského festivalu je podobně jako v loňském roce představení nově objeveného hebrejského nápisu, který byl nalezen na jaře letošního roku na hradu Kurovice. Nápis je 18 cm dlouhý, písmena cca 2 cm vysoká, umístěn je asi 110 cm nad úrovní podlahy. Hebraista Achab Haidler jej překládá jako podpisový nápis: „Napsal Josef, syn Šimšona“. V rámci festivalu se uskuteční také komentované prohlídky kurovického hradu, které se uskuteční poslední den festivalu, v neděli 28. 7. 2019.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star