Odhalený hebrejský nápis nutí k dalšímu zamyšlení

Velice slavnostně jsme dnes za přítomnosti velvyslance Státu Izrael J. E. Daniela Merona veřejnosti představili nově nalezený hebrejský nápis na hradu Kurovice. Ten se podařilo objevit díky pečlivému a citlivému přístupu k rekonstrukci budovy hradu, kterou s nadšením opravuje několik dobrovolníků. Hlavně za účelem odhalení nápisu se do Kurovic sjeli vzácní hosté společně s novináři. Při tiskové konferenci bylo řečeno mnoho slov, vyřčena byla spousta nápadů a předneseno několik myšlenek. Vzhledem k umístění a provedení samotného nápisu totiž lze konstatovat, že nápis do zdi vyrylo patrně dítě, což dokazuje, že Židé své děti vzdělávali od útlého věku. Dále z nálezu vyplývá, že pisatelé nebyli na hradě vězni, ba právě naopak, mohli se svobodně pohybovat, byli tedy spíše hosty. Otázkou však zůstává, odkud přišli, a proč. Samozřejmě bylo předneseno několik domněnek, avšak nápisy zůstávají nadále zahaleny jistou záhadou. 

Prohlédnout si nápisy a vyslechnout si odborný komentář budou moci zájemci poslední den festivalu, v neděli 28. 7., kdy bude do Kurovic vypraven autobus. 

Mimo jiné se nápis objevil ve vysílání České televize zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10324452510-udalosti-v-regionech-plus-brno/319281381950724-udalosti-v-regionech-plus?fbclid=IwAR3CfxWZgwY2cmQYSjK3khpbOInhaE1dKIGxOG801gk6VpsAixFaTd0pGpk

Dnešním dnem pak bylo zahájeno pásmo přednášek, které potrvá až do pátku. Posluchači se například mohli dozvědět, jaký je všední život synagogy, jaké byly protižidovské bouře v Holešově, kdo byl Šlomo min-ha-Adumim známější pod jménem Salamone Rossi nebo právě podrobné informace o hebrejských nápisech v Kurovicích. Zaposlouchat se mohli návštěvníci do Sefardských písní v podání hudební skupiny Avrix. Druhý festivalový den pak završil  Hudebně - literární večer k 100. výročí Gideona Kleina, rodáka z Přerova. Tento komorní večer doplnilo autorské povídání s anglickým muzikologem Davidem Fliggem.

 

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star