To to svištělo!

Články o tom, jak perfektní akce pořádá báječná parta holešovských knihovnic už řadu let zejména (ale nejen) pro děti, už mohou pomalu zavánět stereotypem a nudou – prostě je to tak. Nebo bylo by to tak, kdyby pracovnice Městské knihovny dělaly ty akce stereotypní, ale to ne, ony vždy překvapí nějakým skvělým novým nápadem a jeho dokonalou přípravou.

Protože Městská knihovna tradičně pořádá uprostřed léta odpolední akci pro děti, i letos si knihovnice připravily projekt, nazvaný „Ať to sviští v mraveništi, aneb Dobrodružství v trávě“. Jednalo se o hru, inspirovanou hmyzími pohádkami – filmovou Včelkou Májou a literárními Dobrodružstvími Ferdy Mravence. V pátek 2. srpna přivítalo osazenstvo knihovny se svými spolupracovníky třináct dětí v prostorách knihovny. Knihovnice byly v dokonalých kostýmech Včelky Máji, Vilíka, lučního koníka Strýčka Hopa, Ferdy Mravence a Berušky (ostatně stačí se podívat níže na galerii) a po veršovaném (vlastními silami složeném) představení jednotlivých hmyzích průvodců odletěla Včelka Mája s Vilíkem dokončovat jednotlivá stanoviště a Strýček Hop, Ferda a Beruška vyrazili spolu s dětmi (a s dokumentačním doprovodem v osobě vedoucí knihovny Ireny Železné) na dobrodružnou výpravu do trav, mravenišť, pavoučích sítí a dalších nebezpečných a vzrušujících míst zámeckého parku a divokého okolí řeky Rusavy. Po cestě děti řešily řadu úkolů, překonávaly jako malí broučci množství složitých překážek, musely si namáhat hlavičky i svaly. A celá ta napínavá cesta skončila za setmění u holešovských rybníčků, kde již čekal táborák a opékání buřtů a závěrečná zábava úspěšných poutníků po hmyzí říši.

Nevím, zda se naše knihovnice nebavily stejně báječně jako děti – ale pro ty to byla nejen zábava a dobrodružství, ale také trošku toho vzdělávání a rozšíření obzorů o přírodě a životě v ní – tedy nenásilná, přirozená a laskavá ekologická výchova, bez křečovitého pozérství některých současných iniciativ. Prostě opět (po kolikáté už?!?!?!) zcela nádherná, zábavná a milá akce. Tedy dokud máme v našem městě takový skvělý tým, jako jsou naše knihovnice, tak ještě zdaleka, zdaleka není vše špatné! A letošní léto – opět mělo své krásné okamžiky!

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star