Letní škola barokní hudby vyvrcholí závěrečnými koncerty

Jednou ročně se na pár dnů do Holešova sjedou špičky svého oboru, a sice oboru vážné hudby. A společně s nimi pravidelně přijíždí také ti, kteří špičkami svého oboru teprve budou, nebo o to alespoň usilují. Řeč je o lektorech a studentech Letní školy barokní hudby, která v Holešově probíhá právě v těchto dnech. Mnozí ani netuší, jaké talentované poklady naše město během těchto pár dnů navštíví. Manžele Válkovy jistě dlouze představovat nemusím, kromě nich v Holešově lektoruje například Markéta Cukrová, Robin Tyson, Joel Frederiksen, Anastasia Baraviera a spousta dalších. 17. ročník Letní školy barokní hudby se nese v duchu Stylus Fantasticus, aneb z pokladů Kroměřížského hudebního archívu. Vznosným úkolem Letní školy barokní hudby 2019 je tedy vzkřísit tyto poklady zpět k životu. Díla jsou spartována a po staletích poprvé provedena v novodobé světové premiéře. Těšit se můžete na menší i větší duchovní díla Pavla Josefa Vejvanovského, které zazní v novodobé světové premiéře.

Od roku 2003 vedli výuku kvalifikovaní lektoři celkem z třinácti evropských zemí, Mexika a USA a zúčastnilo se jich téměř 1 800 studentů z ČR, Slovenska, Německa, Srí Lanky, Japonska, Itálie, Ruska, USA, Polska, Černé Hory atd. Společně účinkovali na 55 celovečerních koncertech a 43 oratorních koncertech, které vyslechlo přes 13 000 posluchačů.

Někteří se ze studentů postupem let vypracovali na lektory a předávají tak své nasbírané znalosti dalším generacím. Zářným příkladem je Michaela Koudelková, která si lektorství užívá a chválí především tu možnost, že studenti mohou během letní školy navštěvovat různé kurzy a různé třídy. Během pár dnů tak mohou získat cenné zkušenosti nejenom ve svém oboru. Michaela Koudelková se představí jako sólistka ve hře na na flétnu při prvním koncertu podzimní řady Musica Holešov.

Také již zmíněná Markéta Cukrová, která v Holešově působí potřetí jako lektorka, se jako sólistka taktéž potřetí představí při podzimní koncertní řadě Musica Holešov. Při přátelském setkání s vedením města, novináři a zástupci projektu Musica Holešov zodpověděla také několik otázek.

Jistě Vás naplňují obě dvě role, která je Vám ale bližší? Být lektor nebo interpret?

Momentálně převažuje ta první. Ale jakmile se postavím na jeviště, ihned se do popředí probojuje ta role druhá. Spíše si jedno bez druhého neumím představit. Učení je taková moje kotva, která mě udržuje u techniky a hlavně probíhá v klidu. S tou praktickou částí pak souvisí zkoušení, cestování, nervy. Já osobně ale potřebuju oba tyto póly, takže mi to takto vyhovuje nejvíce.

Jak Vy osobně nahlížíte na Letní školu barokní hudby?

Hodnotím ji velice dobře. Jako lektor mám srovnání s mnoha jinými historickými hudebními vzdělávacími programy a co se týká kvality práce, prostoru a soustředění se je tato škola tou nejlepší. Pro studenty je to sice několikadenní běh, kdy přebíhají ze studovny do studovny, ale na konci sami vidí ten obrovský pokrok, který za těch pár dnů udělali. Škola tedy plní svou funkci výborným způsobem. Výhodou je také mezioborové setkání studentů, kdy nastudují dílo, které do té doby neznali, a na konci se vlastně sejdou na jednom jevišti například instrumentalisté s operními pěvci a na velmi vysoké úrovni toto dílo interpretují. Pro některé to může být opravdový začátek kariéry.

Jako zpětná vazba pro vás lektory i studenty jsou právě závěrečné koncerty…

Přesně tak a výhodou také je to, že jsou koncerty otevřené veřejnosti, kdy si všichni zájemci mohou přijít poslechnout, co se to vlastně v Holešově v posledních dnech dělo, a co se to ozývalo za zajímavé zvuky z různých krásných míst ve městě.

Lektorský koncert proběhl hned na začátku Letní školy, nebývá problém se sladit s ostatními lektory?

Nesmí to být problém. My jako profesionálové musíme být natolik důkladně připraveni dlouhodobým letitým tréninkem, že musíme být schopni se na jednu zkoušku sladit a když to přeženu, tak za hodinu jít na jeviště.

Co říkáte na město Holešov?

Moc se mi tu líbí a krásné prostory zámku ideálně korespondují s tím krásnem, co se tady snažíme vytvořit, takže já jsem moc spokojená.

O tom, jaké krásno bylo při Letní škole barokní hudby vytvořeno, se přijďte přesvědčit na závěrečné koncerty. Ten holešovský se uskuteční už zítra 9. 8. 2019.

 

pátek 9. 8. 2019, 19:30 – Závěrečný koncert,  Zámek Holešov

sobota 10. 8. 2019, 19:00  – Závěrečný koncert,  Bazilika na sv. Hostýně

neděle 11. 8. 2019, 15:30 – Závěrečný koncert,  Kroměříž

více informací zde https://www.baroknihudba.cz/

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star