Turnoví hájové, bejvali jste srdce mého potěšení.

Městská scéna na dolní části holešovského náměstí je místo s kouzelným geniem loci, hlavně večer, kdy se před kavárnou Mlsná kočka zapálí svíčky a účinkující – jako tomu bylo ve středu 21. srpna – rozsvítí prastarou stojací lampu před průjezdem městské knihovny. Ten večer se násobilo kouzlo intimních zákoutí našeho města v komorní, ale o to milejší atmosféře. Již podruhé zde vystoupili opravdu originální umělci Eva Turnová a Tomáš Hradil s literárně-hudebním večerem Procházka turnovým hájem. Ani jednoho z účinkujících netřeba příliš představovat. Eva Turnová z Prahy je vpravdě renesanční osobností u které nelze jednoznačně určit, v jakém uměleckém směru vyniká nejvíce, protože vyniká ve všech. Je především známá svými fejetony, které pod souhrnným názvem Turnový háj vydala již v sedmi knihách. Je také významnou hudebnicí – baskytaristkou – která byla 15 let členkou Plastic People of the Universe. Je uznávanou malířkou a překladatelkou. Tomáš Hradil je náš místní umělec, skvělý hudebník, skladatel, multiinstrumentalista a opravdový apoštol nezávislé kultury.

Jejich společný projekt, ve kterém Eva Turnová čte nezaměnitelným, žensky zranitelným a přitom mimořádně vtipným způsobem své fejetony z různých Turnových hájů a potom s Tomášem Hradilem hrají a zpívají své skladby od šansonů, balad až po rockové opusy, je velmi úspěšný a v Holešově zahájil letní turné (či Turné), které bude pokračovat pod širým nebem Uherského Hradiště, Valašského Meziříčí a Kroměříže.

Protože počasí celou středu hrozilo deštěm a zimou, mnoho potencionálních posluchačů v obavách z přírodních živlů na koncert, či literárně-hudební pásmo, organizované Rottal klubem, Městským kulturním střediskem a Městskou knihovnou na městskou scénu nepřišlo. Ti odvážnější, kteří boj s nepřízní počasí (která se nakonec nekonala) nevzdali, jistě nelitovali. Zásobeni nápoji z kavárny a především skvělými zážitky z vystoupení strávili krásný podvečer, který se nakonec protáhl do pozdnějších hodin a nikdo nelitoval té trochy chladu, které bylo třeba vydržet. Takže snad příští rok opět na shledanou u skutečně kultivované, vtipné, inteligentní a krásné zábavy. A za Holešov (a Holešovice) děkujeme.

Karel Bartošek

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star