19. 9. zahájíme podzimní řadu festivalu Musica Holešov

MUSICA Holešov svou kvalitou a celkovým pojetím přispívá už 10 let k prestiži města Holešova. Karel Košárek sice o formátu hudebního festivalu uvažoval od samého počátku, mělo se ale spíše jednat o několik hezkých klasických koncertů. Na tato první vystoupení na v té době ne moc známém zámku se téměř zázrakem podařilo získat takové hudební hvězdy jako Magdalenu Koženou nebo Collegium 1704 s italskou sopranistkou Rafaelou Milanesi. Odezva byla mimořádná, a tak dnes můžeme „slavit“ desátý ročník. „Rostoucí věhlas holešovských koncertů, za který jsme velmi vděčni, je něco navíc – důkaz, že také v Holešově dokážeme připravit a nabídnout špičkové koncerty,“ pochvaluje si Košárek. Hudební dramaturgie každého jediného koncertu vyžaduje obrovské množství úkonů, od oslovení umělců, přes domlouvání termínů, zkoušky, zajištění notového materiálu až po tvorbu atraktivního programu a realizaci samotného koncertu. V drtivé většině případů trvá příprava každého koncertu více jak rok. I tak se s každou další koncertní řadou můžeme v Holešově těšit na zvučná jména hudebního odvětví, často také evropského či světového významu.

Ve čtvrtek 19. září bude zahájena podzimní řada koncertů. Ještě před tím se ale zástupci spolku Musica Holešov, představitelé města a hosté, společně s orchestrem odeberou do zámecké zahrady poblíž místa, kde sídlí busta F. X. Richtera, a společnými silami zasadí památný strom. V upomínku na desetileté výročí tohoto významného hudebního festivalu bude u hvězdárny růst Acer Platanoides Fairview - Javor mléč červeně rašící.

Dva zářijové slavnostní koncerty zazní právě k desátému výročí festivalu MUSICA Holešov. Oba budou mít i symbolický rozměr. 19. září vystoupí jeden z nejlepších evropských komorních orchestrů z německého Mannheimu. Jeho tradice sahá až do poloviny 18. století, kdy po svém angažmá v Holešově v něm působili F. X.Richter a Ignaz Holzbauer.  A právě hudbu těchto dvou „Holešováků“ napsanou jimi v Mannheimu a za spolupráce dvou skvělých českých sólistek a dirigenta orchestr na koncertě zahraje. Tentokrát tedy přijíždí Mannheim k nám. Tím se kruh uzavírá.

Richter a Holzbauer připravovali hudební půdu pro Mozarta a Beethovena. A to jsou právě skladatelé, jejichž hudba zazní v sobotu večer 21. září. Beethovenův slavný klavírní koncert č.5 „Císařský“ určitě rozzáří celý zámecký areál. Zářijový program festivalu uzavře v neděli 22. září v 11:00 hodin dopolední matiné s názvem „Proč si nezatančíte“. Herec Jiří Lábus za bravurních improvizací klavíristy Emila Viklického přednese povídky Raymonda Carvera — mistra krátké prózy, jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů americké literatury 80. let minulého století. „A stejně tak co nejsrdečněji zvu na další program - Koncert ke státnímu svátku s Markétou Cukrovou a Filharmonií B. Martinů Zlín, na skvělé Martinů Voices v listopadu s výjimečným programem amerických spirituálů a gospelů. A také na vánoční koncert Štefana Margity a jeho hostů,“ dodává Karel Košárek.

 

Hana Helsnerová

Jakých bylo 10 festivalových let Karla Košárka zjišťovala také Michaela Vostřelová pro časopis Harmonie.

https://www.casopisharmonie.cz/rozhovory/karel-kosarek-a-jeho-deset-festivalovych-let.html

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star