Chorchestr se vrátí na holešovské podium

Řeč je o jazz-beat-funky kapele Chorchestr. Kapela složená z převážně amatérských hudebníků zvládla během čtyř let odehrát přes tři stovky koncertů. V sobotu 25. března v 19:30 opět zazáří v holešovském New Drive Clubu.
Chorchestr vznikl na přelomu zimy a jara 1997. Dostal název podle svého vedoucího Jiřího Hradila a 8. března téhož roku se konal první koncert na Starém pivovaře.
„Kapela vznikla kvůli večírku. Náš kamarád výtvarník si otevřel na Vysočině dílnu, chtěl ji nějakým způsobem „zkolaudovat“ a nás požádal, abychom udělali hudební doprovod,“ popisoval vznik kapely kytarista a zpěvák Tomáš Hradil. Tak se dala dohromady skupina sedmi lidí z Holešova, z Bystřice pod Hostýnem, z Kroměříže a z Olomouce.
„Za měsíc jsme nacvičili asi hodinový repertoár ze starých známých jazzových standardů a písniček padesátých a šedesátých let. Spíš jazz, funky, beat. Na Starém pivovaře jsme pak měli zkoušku před lidmi, jež předcházela samotnou akci na Vysočině. Hráli jsme asi 40 minut a lidi se zbláznili. Přišli jsme s muzikou, kterou tady nikdo nehrál, a mělo to fantastický úspěch. Zjistili jsme, že se to lidem líbí, kapela se rozjela a působila asi dalších 8 let,“ pokračuje Hradil. Holešovská část vydržela do roku 2001, a pak se z ní stala brněnská kapela. Od založení kapely letos uplynulo dvacet let. A nejen toto výročí bylo důvodem pro obnovení kapely (alespoň na chvilku). „Naše kamarádka z Prahy letos slavila kulaté jubileum. Byla svým způsobem nehrající členkou kapely. Když jsme hráli v Praze, poskytla nám zázemí svého bytu 1+1, jezdila s námi na festivaly a hodně nám pomohla. Teď, když měla narozeniny, jsme jí chtěli dát jako dárek, že se dáme dohromady a zahrajeme jí na oslavě. A když se to podařilo, rozhodli jsme se, že přidáme ještě další dva koncerty,“ vysvětluje Hradil. Tak se v lednu odehrál koncert v Praze, 24. března bude koncert v Brně a o den později v Holešově.
Dát dohromady tři termíny koncertů a prostor pro zkoušky, bylo prý poměrně technicky náročné. „Hlavně synchronizovat termíny s Jurou Hradilem, který se hudbou živí a má toho docela hodně. Trvalo dlouho, než jsme našli volné termíny,“ dodal zpěvák.
Větší návrat Chorchestru prý skupina neplánuje. „Aby mohla kapela fungovat, měla by dělat vlastní věci a k tomu už asi nedojde. Každý jsme někde jinde. Je to vzpomínková akce. Pokud by byl zájem, tak na nějakých vybraných akcích zahrajeme, ale asi nic víc,“ dodává hudebník, který nyní společně se dvěma dalšími členy Chorchestru funguje v kapele Los Perdidos.
Na koncert v Holešově se celé seskupení těší. „Sejdeme se s lidmi, kteří na nás vyrostli a to je skvělé. Je to dvacet let, ale všichni se tam zas potkáme. Pro některé z nás je to něco, v co už nikdo nedoufal,“ končí Tomáš Hradil.

Sestava 2017:
Jiří „Chorche“ Hradil – klávesy (Tatabojs, KafkaBand, Lesní zvěř, Umakart, Kašpárek v rohlíku, etc….)
David Butula – basa
Petr „Stráťa“ Stratil – bicí
Tomáš Hradil – zpěv, el. kytara (Los Perdidos, Heda Pěňová, I vši)
Terezie Zoubková - trombón
Vladimíra Dvořáková – příčná flétna (Heda Pěňová)
David „Charms“ Heinz – tenorsax (Los Perdidos)
Milan „Mejla“ Šmíd – trubka (Los Perdidos)

Jana Rohanová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star