Mezinárodní festival Musica Holešov 2016

Už za pár dní odstartuje další ročník festivalu Musica Holešov, který se koná za podpory města Holešova a Ministerstva kultury ČR.

„Musica Holešov - dvě slova, za kterými se skrývá sedm ročníků koncertů v jedinečném prostředí rekonstruovaného raně barokního zámku, dvě slova, která vyjadřují bezpočet emocí, nálad a dojmů, které asi jen umění zvané hudba dokáže tak bezprostředně vyvolat a nabídnout a které byly součástí každého ze sedmdesátky uskutečněných koncertů,“ říká Karel Košárek, skvělý klavírista a dramaturg festivalu MUSICA Holešov.

Jako tradičně i letos je pro podzimní sezónu připravena plejáda skvělých koncertů interpretů těch nejzvučnějších jmen, jako jsou Pavel Šporcl, Dagmar Pecková, Jiří Vejvoda, Martina Janková ale také zahraniční hvězdy Melanie Scholtz a Adam Ben Ezra.

Chystaný festival provede milovníky hudby několika žánry a časovými obdobími. Zazní klasika, folklor, ale i jazz.

Organizátoři slibují zážitek kvality a bezprostřednosti muzicírování špičkové kvality. „Koncerty v holešovském zámku dokazují, že má smysl nejen obdivovat to, co naši předkové vybudovali, ale také pokračovat a dát náplň tomu, za jakým účelem byly tyto prostory postaveny,“ naznačuje Karel Košárek velkolepost holešovského zámku, který pomáhat dotvářet eleganci a impozantnost koncertů festivalu.

Záštitu akci poskytl jako tradičně starosta města - Mgr. Rudolf Seifert. „Festival MUSICA Holešov je již nedílnou součástí kulturního dění města Holešova i Zlínského kraje. Právě pořádání takových programů značnou měrou pomáhá k udržení kulturnosti národa, udržení jeho tradic a přispívá ke kultivaci a obohacení současných generací,“ vyzdvihl přínos festivalu starosta a přislíbil, že město i v dalších letech bude tento projekt nejen finančně podporovat.

22. září: OHŇOSTROJ MELODIÍ A RYTMŮ - Pavel Šporcl (19:30)

Ač se třeba může na první pohled spoustě posluchačům zdát jméno Karl Jenkins neznámé, určitě by změnili názor při zaslechnutí jeho proslulých skladeb Adiemus nebo Palladio. Tento mnohými cenami ověnčený skladatel, který se stal doslova hudební celebritou a jehož skladby patří k celosvětově nejhranějším, napsal také dva instrumentální koncerty - Sarikiz a Quirk. Na festivalu MUSICA Holešov zazní v české premiéře.

Pavel Šporcl - housle
Martin Opršál - melodické bicí
Karel Košárek - klavír
Kaspar Zehnder - dirigent a flétny
Filharmonie Hradec Králové

Program:

K. Jenkins: Palladio pro smyčcový orchestr
J. S. Bach: Koncert pro housle a orchestr a-moll, BWV 1041
K. Jenkins: Sarikiz koncert pro housle a orchestr
K. Jenkins: Quirk koncert pro flétnu, klávesy, bicí a orchestr

Od 23. září se budou také konat koncerty Pavla Šporcla pro školy.

24. září: LIDOVÁ POEZIE V PÍSNI. EVROPSKÉ PUTOVÁNÍ MARTINY JANKOVÉ (19:30)

"Ozvěny Pražského jara v Holešově" - i takto by mohl znít název recitálu sopranistky Martiny Jankové. V květnu na festivalu Pražské jaro okouzlila tato ostravská rodačka s obdivuhodnou mezinárodní kariérou posluchače koncertem sestaveným z lidových písní evropských národů. Holešovské publikum má jedinečnou příležitost slyšet, proč kritikové pražský koncert hodnotili jako jeden z vrcholů letošního ročníku slavného festivalu.

Martina Janková - soprán
Karel Košárek - klavír

Program:

Janáček - Moravská a Ukvalská lidová poesie v písních
Brahms - Deutsche Volkslieder
M. de Falla - Siete Canciones populares Espanolas
J. M. Canteloube - Chants d’Auvergne
Švýcarská lidová z kantonu Bern a Ticino
O. Respighi: 4 Rispetti toscani

25. září: PŘÍBĚHY V TÓNINĚ ŽIVOTA (11:00)

Ten podmanivě barevný hlas určitě slyšel každý, ať už z televize, rádia anebo "živě" na koncertech či významných společenských akcích. Jiří Vejvoda se za desítky let působení a práci v médiích stal legendou. Kladl otázky a vedl rozhovory se stovkami hvězd různých oborů, spoluvytvářel Hovory z Lán s Václavem Havlem. V nedělním Matiné bude vzácná příležitost, kdy se úloha obrátí, a J. Vejvoda bude ten, kdo se podělí o zážitky třeba z natáčení a příprav proslulého Novoročního koncertu Vídeňských filharmoniků, nebo jaké to je vést rozhovor s Placidem Domingem.

29. října: DAGMAR PECKOVÁ A HUDEBNÍ SNY (19:30)

Jedinečná Dagmar Pecková a písně Gustava Mahlera a Richarda Wagnera - spojení, při kterém má posluchač pocit, že tato hudba je napsána přímo pro ni. Jak i ona sama říká: "Mahler a Wagner - dvě jména, která ovlivnila celou mou pěveckou kariéru. K těmto písním - snům se můžu kdykoliv vracet a stále mě budou překvapovat svou nevýslovnou dokonalostí."

Dodejme jen, že tento koncert, který bude dirigovat charismatický italský dirigent Andrea Fornaciari, bude mít k dokonalosti opravdu blízko.

Dagmar Pecková - mezzosoprán
Andrea Fornaciari - dirigent (Itálie)
Filharmonie B. Martinů Zlín

Program:

Mozart: předehra k opeře Kouzelná flétna
Mahler: Rückert Lieder
Wagner: Wesendonck Lieder
Bizet: Orchestrální suita z opery Carmen č.1

4. listopadu: MELANIE SCHOLTZ A ADAM BEN EZRA (19:30)

Nádherný sametový hlas černošské zpěvačky Melanie Scholtz z Jižní Afriky, zvuková kouzla izraelského kontrabasisty Adama Ben Ezri a česká doprovodná kapela - tři různé hudební kořeny, tři odlišné inspirace, tři mimořádné hudební individuality - to vše rovná se jeden kouzelný večer v sále holešovského zámku.

Jana Rohanová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star