Grácie Con GRAZie

Koncertní forma matiné je v našich krajích poněkud popelkou. Sice se i v Holešově občas pokoušíme nějaké to matiné uspořádat (vystoupení Big Bandu J. Hájka v poslední den Festivalu židovské kultury, koncert v nedělní dopoledne při Dnech města Holešova), ale zejména v neděli před obědem se málokomu chce odejít od přípravy oběda za nějakými těmi kulturními zážitky. Přitom duch neděle přímo vybízí k nějaké duchovní činnosti – všichni naši předkové po tisíciletí (a bohužel už jen menší část současníků) si každou neděli oblékli slavnostní šaty a vyrazili do kostela na mši svatou. No je to škoda – předpolední porce hezkých, povznášejících zážitků je jistě významným povzbuzením do nadcházejícího týdne a tak nějak člověka povznese, svým způsobem víc, než večerní kulturní aktivita.

V plné míře to platilo i pro neděli 6. října. Město Holešov uspořádalo v sala terreně holešovského zámku velmi milé matiné. Na své cestě po Moravě nás navštívil špičkový smíšený pěvecký sbor Con GRAZia z rakouského Grazu (Štýrského Hradce). Tento soubor, vedený sbormistryní Zuzanou Ronck, která pochází z Karviné (a i když je už třicet let vdaná v Rakousku, je stále Češkou), patří k evropské špičce a zabývá se širokým spektrem vokální hudby od historických skladeb, přes hudbu duchovní až po interpretaci současných rakouských autorů. Pro své turné si vybral průřez evropskou renesanční a raně barokní vokální tvorbou – od německých skladeb Hasslerových přes anglické autory (Morley, Bennet a další), španělské a francouzské skladatele až po italské mistry Orlanda di Lasso a Monteverdiho. Kdo by se hrozil složitých a nudných polyfonií, jak jsme zvyklí z některých našich produkcí, byl by na velkém omylu – většina skladeb byly krátké, melodické a zpěvné písničky, navíc v opravdu špičkovém, dynamickém provedení skvělých rakouských zpěváků. Silná tenorová a basová sekce (sedm z osmnácti zpěváků) dodala vystoupení potřebnou mohutnost a znělost. Sborové skladby byly nakombinovány s vystoupeními skvělého tenora Maria Lesiaka, který svůj zpěv doprovázel na loutnu.

Společně s Con GRAZií vystoupil i Holešovský chrámový sbor pod vedením Jana Kotase se čtyřmi rovněž velmi harmonickými duchovními skladbami a třemi úpravami národních písní. HCHS byl tentokrát ve skvělé formě a jeho vystoupení si nikterak nezadalo s rakouskými kolegy.

Celý koncert byl mimořádně milým a příjemným zážitkem a všichni posluchači si odcházeli s velkým duševním povznesením. A navíc – renesanční a raně barokní hudba se do nádherných prostor sala terreny naprosto skvostně hodila – ti štukoví putti a freskoví hráči na loutny, violy a další hudební nástroje si jistě nádherný koncert taky moc krásně užili. Tedy opět skvělá možnost poslechnout si něco tak krásného, až srdce usedá.

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star