Den sokolských světel

Každým rokem 8. října se bratři sokolové a sestry sokolky z celé republiky scházejí k pietnímu aktu, aby uctili památku tragicky zesnulých a umučených sokolů, kteří padli během domácích odbojů.

Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila. Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho historii. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku.

Tento smutný den v historii Sokola si připomněli také bratři a sestry v Holešově. Sešli se při tradičním Dni sokolských světel, kdy po pietním aktu u lípy sokolů přešli k nedaleké řece, po které pustili doma vyrobené nápadité lodičky se zapálenými svícemi. Letos sice svíce dlouho zapálené nevydržely, ale krásné symbolice celé akce to nic neubralo.

Letos poprvé se jednalo o vládou schválený Významný den České republiky. Vláda jej schválila na začátku roku 2019 jako Památný den sokolstva.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star