Holešovské mažoretky Lentilky jsou nejlepší v Evropě

Vytouženou zlatou medaili a titul mistra Evropy získaly v neděli 13.října 2019 v Itálii mažoretky Lentilky. V přímořském letovisku Lignano Sabbiadoro se konal již 23. ročník Mistrovství Evropy mažoretek pořádané nejstarší a největší evropskou asociací NBTA Europe (National Baton Twirling Association). Letos se ho účastnilo 15 evropských zemí a česká výprava čítala na 120 soutěžících. Naše Lentilky zde reprezentovaly město Holešov a jako jediné i Zlínský kraj.

Tomuto úspěchu Lentilek však předcházela složitá cesta. Nejprve musely holešovské mažoretky během jara absolvovat všechna postupová kola v rámci série soutěží Národního šampionátu Svazu mažoretek a twirlingu NBTA ČR. Díky vítězství na červnovém Mistrovství České republiky v Poděbradech získaly Lentilky nominaci a možnost vůbec poprvé závodit  na tomto prestižním evropském klání.  V minulosti nás v zahraničí reprezentovala skupina Arabelky, které několikrát vybojovaly titul Vicemistrů Evropy. Některé z nich jsou právě dnes trenérkami našich úspěšných Lentilek.

Na samotnou cestu se holešovské mažoretky vydaly už ve středu večer. Jejich cílem byla olympijská vesnice Bella Italia v Lignanu, která všem účastníkům poskytovala svým velkým množstvím sportovišť a dostatkem ubytovací kapacity perfektní podmínky pro konání evropského mažoretkového klání. Ve čtvrtek byly na programu prostorové zkoušky v hale a  slavnostní zahájení. V pátek a sobotu měly holky roli fanoušků a užívaly si tak na tribunách skandování  a podporování české výpravy. Soutěžním dnem pro nás byla až neděle dopoledne, kdy se děvčata předvedla v disciplíně Traditional Majorettes Corps ve věkové kategorii juvenile (děti). Od brzkých ranních hodin probíhaly přípravy – česání, malování, rozcvičení. Jsem velmi pyšná na všechny naše mažoretky, jak perfektně a odhodlaně své soutěžní vystoupení zvládly. Bylo to opravdu náročné. Přeci jen už se projevovala únava a nervy pracovaly. Říká se, že štěstí přeje připraveným, a to naše děvčata opravdu byla. Trénovala nepřetržitě i během letních prázdnin a jejich snaha byla odměněna.

Od všech porotců obdržely za svůj excelentní výkon 1. místo a s velkým bodovým odstupem za sebou nechaly soupeřky z Chorvatska, Itálie, Anglie a Bulharska.

Obrovskou zásluhu na tomto úspěchu má především trenérka Jolana Saibertová, která s děvčaty trávila na trénincích nejvíce času, a vzorně je na soutěže připravila. Společně s ní to byly i trenérky Barbora Maťová, Kateřina Lucká, Agáta Horáková a také rodiče a fanoušci mažoretek, kteří vždy motivují děvčata k výborným výkonům.

Každá taková zahraniční výprava je pro náš klub velmi finančně náročná. Jsme skutečně vděčné za to, že se vždy najde spousta podporovatelů, díky kterým se můžeme těchto akcí zúčastnit. Patří mezi ně především město Holešov, Zlínský kraj, Nadace Synot a další firmy a dárci z Holešova či okolí.

Fotografie a videa najdete na facebookovém profilu Mažoretky Holešov.

Mgr. Lenka Klepalová

Mažoretky Holešov, z.s.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star