Zrodilo se souhvězdí

Zrodilo se souhvězdí, i když se většinou rodí hvězdy, Ale příslušné hvězdy už nějakou dobu existují, ovšem teď zapůsobila přitažlivost a dohromady vytvořily souhvězdí, o kterém (doufejme) ještě uslyšíme. Fenomém Vladimíry Dvořákové netřeba v Holešově představovat, její projekty Květy Karafiátkové a Hedy Pěňové se úspěšně prezentovaly řadou koncertů a performancí. Vydání alba a koncert Chanel č. 5 potom ukázaly její velký talent pro šansoniérskou tvorbu i interpretaci. Zdeňka Janiše známe především jako klávesistu Big bandu Josefa Hájka, banjistu několika dixielandů a nedělní návštěvníci kavárny Mlsná kočka jako skvělého náladového klavíristu. Když se tito dva zralí muzikanti dali dohromady, bylo pravděpodobné, že se jim něco hodně povede. Skutečnost ale předčila očekávání. Koncert Haně s láskou, který spolu se svými přáteli připravili k 88. narozeninám Hany Hegerové, zvané Velká dáma šansonu či Edith Piaf z Prahy, byl samozřejmě s napětím očekáván celou kulturně zaměřenou holešovskou veřejností. Očekávání odpovídal i zájem – i když Holešováci nejsou moc zvyklí navštěvovat nedělní večerní koncerty (snad jen s výjimkou již tradičního novoročního koncertu), tentokrát se překonali. Sala terrena holešovského zámku snad ještě nezažila takový nával posluchačů. Vlastní sál praskal ve švech a desítky lidí se tísnily i v předsálí.

Koncert, složený ze slavných i méně známých šansonů Hany Hegerové přinesl několik překvapení. Jednak většina posluchačů asi poprvé v životě slyšela Zděňka Janiše zpívat a vůbec ne špatně. Rovněž jeho mistrovská hra nejen na klavír, ale i na kytaru ohromila svou vyzrálostí a mistrovstvím. Vladimíra Dvořáková nejen potvrdila, že je rodilou šansoniérkou, ale přidala ke zpěvu i výraznou dramatickou linku, evokující projev Hany Hegerové. Skvělá byla rovněž i mimořádně milá, až láskyplná atmosféra koncertu, potvrzující dokonalou souhru obou hlavních interpretů a jejich velkou vyzrálost, zkušenost a lehkost projevu.

Opravdu vyšlo na holešovském nebi zcela nové souhvězdí a doufejme, že ještě (a co nejdřív) zazáří. Minimálně by to chtělo reprízu šansoniérského projektu a pokud možno i další projekty, využívající tyto dvě nádherně souznící hudební osobnosti.

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star