Gymnázium oslavilo 120. výročí, byla odhalena pamětní deska L. Jaroše

Druhý listopadový víkend patřil v Holešově Gymnáziu L. Jaroše. Po slavnostním pátečním programu, kdy byla zahájena výstava, a kdy se sešli abiturienti tohoto gymnázia, se v sobotu konal velice krásný a symbolický pietní akt přímo u budovy gymnázia. O hudební doprovod se postarali žáci ZUŠ F. X. Richtera Holešov. Dorazil také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, nechyběli představitelé města, ředitel a pedagogové gymnázia, starostka i členové Sokola a široká veřejnost. Jelikož jsme se sešli dne 16. listopadu, směřovaly myšlenky i proslovy ke Dni boje za svobodu a demokracii a vzpomínání na listopadové události roku 1989. Po projevu starosty města Rudolfa Seiferta byly tedy slavnostně představeny lípy svobody, které u gymnázia zapouští kořeny a porostou zde pro další generace v upomínce na to, že si nabyté svobody máme vážit a pečovat o ni, jelikož není samozřejmostí.

V rámci dvoudenních oslav výročí holešovského gymnázia byla věnována vzpomínka na čestného občana města, starosty Sokola, profesora i ředitele gymnázia Ladislava Jaroše. Promluvil o něm kdo jiný než současný ředitel gymnázia Zdeněk Janalík. Ladislav Jaroš byl hrdinou, byl bojovníkem za pravdu a demokracii, za což také obětoval svůj život. Jistě mnozí z nás již navštívili jeho pomník, či pamětní desku, kterou pro něj umístili členové Sokola na vrcholu Jehelníku. Nyní už není třeba stoupat do pohoří, jelikož jeho replika byla umístěna a slavnostně odhalena v tentýž den právě v prostoru před gymnáziem. K tomu měl co říci také hejtman Jiří Čunek, jelikož právě Zlínský kraj je zřizovatelem školy. Hovořil mimo jiné například o tom, že ještě důležitější než vzdělání je morálka, která právě ke vzdělání vede.  

Důstojný akt byl zakončen státní hymnou a slovy J. F. Kennedyho, která vystihla přesně to, co bylo potřeba v tento den říci. „Svoboda bez vzdělání je nebezpečná, vzdělání bez svobody je zbytečné. A tak jsme v tento den zároveň oslavili jak svobodu, tak i vzdělání.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star