Silný zážitek plný půvabu – Margita Gala

První adventní neděli se s posluchači rozloučila podzimní koncertní řada festivalu Musica Holešov Galakoncertem Štefana Margity a jeho hostů. Všichni v beznadějně vyprodaném velkém sále holešovského zámku očekávali opravdovou hudební slavnost – a dostalo se jim jí v míře více než vrchovaté. Světově proslulý tenor přizval na svůj galakoncert Kristýnu Vylíčilovou, holešovskému publiku velmi dobře známou sopranistku, pocházející z Bystřice pod Hostýnem a skvělý (a svým složením unikátní) dámský smyčcový orchestr Ambroš Ladies Orchestra. Jeho dirigent a houslový virtuoz Miroslav Ambroš bohužel onemocněl, ale skvěle ho zastoupila jak při řízení tělesa, tak při houslových sólech koncertní mistryně Táňa Vejvodová.

Galakoncert byl samozřejmě částečně orientován na nastávající advent a očekávání vánočních svátků. V první části zazněly adventní písně a operní árie, proložené mistrovským provedením všech tří částí Zimy z Vivaldiho Čtvera ročních období. Po přestávce se vlády ujala lehkonožejší múza – zazněly písně ze slavných muzikálů, uvedené filmovou hudbou k oscarovému Schindlerovu seznamu.

Ale nakonec repertoár nebyl až tak důležitý. Štefan Margita přímo hýřil neskutečně pozitivním charizmatem – naplnil svou osobností celý sál (a zbylo i na ostatní prostory zámku). Tento zpěvák, patřící k nejlepším pěvcům na světě (účinkuje v Metropolitní opeře v New Yorku, v La Scale v Miláně, v londýnské Královské opeře v Covent Garden, v pařížská Národní opeře a v dalších světových chrámech operní hudby), zcela nadchnul všechny. Nejen svým zpěvem, který je dokonalý, navíc se zdá, že zpěvák podává svůj skvělý výkon jen tak mimochodem, lehoučce, a přitom je jeho výše posazený tenor absolutně technicky bezchybný a uchvacující, ale i nádhernou osobností, laskavostí, příjemným a lidským vystupováním a humorem. Ve srovnání s některými jinými hvězdami, které si v Holešově neodpustily „hvězdné manýry“ a projevy nevrlé nadřazenosti, byl Štefan Margita vlídný, přátelský a prostě neodolatelný. Také část svých písní podal ne na jevišti, ale dole, mezi posluchači a dokonce rozezpíval publikum, které mělo chvíli slzy v očích, chvíli se radostně smálo jeho milému „řádění“. Margita je stále ještě na vrcholu svých pěveckých sil a jeho umění, doplněné o nádhernou lidskou stránku, z něj dělá drahokam, zářící na holešovském nebi klasické hudby.

Velmi pozitivním překvapením byla rovněž Kristýna Vylíčilová. Sice její pěvecké výkony známe z každoročního vystupování na holešovských vánočních a novoročních koncertech, kde ochotně hostuje na pozvání Holešovského komorního orchestru (což mimo jiné rovněž svědčí o její mimořádně vstřícné a velkorysé lidské stránce), ale za uplynulé roky u ní došlo k velkému vývoji. Vždyť je nejen laureátkou řady mezinárodních soutěží, ale debutovala i v pražském Stavovském divadle, čímž se zařadila mezi nejlepší české operní pěvkyně. A Kristýna Vylíčilová má všechny předpoklady stát se opravdovou mezinárodní operní divou první velikosti – kromě krásného, plného hlasu a skvělé pěvecké techniky má rovněž nádherný zjev a excelentní půvab, takže si ji lze představit v těch největších operních halách kdekoliv na světě – všude tam by jistě strhla na sebe značnou pozornost. A i ona oplývá velkým charizmatem, sama si uváděla svá vystoupení, přičemž se s posluchači mimo jiné podělila o své trampoty s koncertní róbou, ze kterých ji vysvobodila holešovská švadlena paní Veverková, což bylo neskonale milé, vtipné a lidské.

A do třetice velkým zážitkem byl jediný čistě dámský smyčcový orchestr v Evropě – Ambroš Ladies Orchestra – který nejen doprovázel oba pěvce, ale rovněž závratně krásně hrál orchestrální skladby. Orchestr je složen výlučně ze špičkových muzikantek – koncertních mistryň – které nejen že podávají skvělé hudební výkony, ale protože se jedná výlučně o mladé, krásné ženy, je velkým zážitkem tento orchestr nejen poslouchat, ale také se na něj dívat. A sólová houslistka a vedoucí orchestru, Táňa Vykoukalová, byla přímo kvintescencí vlastností orchestru – brilantní houslistka, mimořádně půvabná žena s velkým charismatem – radost ji poslouchat i sledovat.

Adventní galakoncert byl opravdu silným zážitkem – ostatně po jeho skončení nikdo z posluchačů nezaváhal ani vteřinu a celý sál doslova vyskočil ze sedadel, aby vzdal účinkujícím poctu aplausem ve stoje. Takže zakončení podzimní řady festivalu Musica Holešov se skutečně povedlo. Tak popřejme našemu festivalu vše nejlepší do roku 2020 – a nám alespoň stejně tak krásné hudební zážitky!

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star