Zlatem vykládané (a na první pokus i lepidlem upatlané)

Holešov - Co je to trpělivost a mravenčí práce v pravém smyslu, jsme zjistili v pátek odpoledne. Společně se skupinkou dalších nadšenců a členů holešovského vlastivědného kroužku jsme se přidali ke kurzu techniky zdobení vajec – zlatem vykládané.

Jak je z názvu patrné, jednalo se o techniku zdobení kraslic kousky slámy. Vyzbrojeni manikúrními nůžtičkami, lepidly, párátky a (podle pozdějšího zjištění až nezdravou) sebedůvěrou jsme na půl pátou dorazili do kovárny.

Uvítala nás vždy usměvavá Leona Machálková a jako první bod programu jsme zhlédli malé „instruktážní video“, kterak na věc.

Po pěti minutách jsme si řekli, že není co řešit, všechno je jasné a jdeme do práce. Dokonce padly hrdinské hlášky typu „pojďme to zrychlit, ať to máme hotové“.

Realita byla jiná. Nabarvené vajíčko do pravé ruky, párátko do levé, před sebou lepidlo… co s tím?

Na pomoc přispěchala Leona Machálková, která znovu vysvětlila celý proces zdobení, přidala své poznatky z praxe a o tom, že ta její praxe není nijak zanedbatelná, svědčila ošatka s vejci, které nazdobila, a nad kterou nám lidově řečeno padala čelist údivem.

A tak jsme zjistili, že manikúrní nůžky poslouží jako dobrý pomocník při bezmála laboratorní práci se slámou, párátko slouží k nanášení kousků slámy (nasliněním!) a následnému lepení a pak už je to na šikovnosti a praxi. (Šikovní jsme byli všichni, ale získaní praxe tipuju až tak u dvacátého vejce.)

Zvláštní nadání a preciznost se projevila u pana Jana Dúbravčíka, který si vysloužil úlohu „střihače slámy“ a dařilo se mu vytvářet miniaturní kousky – jeden jako druhý, což jsme ocenili. (pozn. red. Protože to stříhání slámy byla opravdu otrava :))

Po chvíli práce nás (mě určitě) bolely oči, cítili jsme napjaté nervy soustředěním, ale paradoxně i příjemné uvolnění. Vajíčka dostávala krásné podoby, a to i přes to, že kromě „zlatem vykládaná“ byla především „lepidlem hojně upatlaná“. Holt, žádný učený z nebe nespadl a opakování dělá mistra.

Musím ale říct, že jsme si kurz báječně užili. Strávit pár hodin nad krásnou velikonoční ruční prací bylo neuvěřitelně příjemné a relaxační. Poděkování patří vlastivědnému kroužku a především Leoně Machálkové, která lekci skvěle zorganizovala, připravila a měla trpělivost nejen na zdobení, ale také na spousty rad. Těšíme se na další podobnou akci.

(A to lepidlo šlo pěkně umýt, takže nám zůstala krásná vajíčka :))

Jana Rohanová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star