Připomínku 75 let od osvobození Holešova ozvláštnily balkónové koncerty

Dnes je to právě 75 let od osvobození Holešova. Poslední německé jednotky jej vyklidily právě v noci na 6. 5. 1945. Poslední tragická událost války se ale stala 6. května podvečer. Československá spojovací nedopatřením zamířila k Rymicím tehdy ještě obsazenými německými jednotkami a tam se dostala do nečekané kulometné palby.

Tyto události jsme si dnes připomínali pietními akty a kladením květin k pomníkům a pamětním deskám. Zástupci města a vlastivědného kroužku uctili památku ve Všetulích, Količíně, Rymicích, Tučapech a Dobroticích. Čestnou stráž u pomníků držel uniformovaný předseda Vlastivědného kroužku Jan Machala. V odpoledních hodinách se pak konal tradiční pietní akt na městském hřbitově v Holešově, kde květiny k pomníku padlých položili také zástupci jednotlivých politických stran, spolků a organizací.

Během dnešního dne vznikla také speciální reportáž Českého rozhlasu o tragické události u Rymic, která se také pojí s 6. květnem 1945 a osvobozovacími akcemi v našem regionu.

https://zlin.rozhlas.cz/neznamy-masakr-u-rymic-ceskoslovensti-vojaci-vjeli-pred-nemecke-kulomety-slo-o-8198109?fbclid=IwAR1zzI8a1dx48DxoxS5FaVqQhRKH9fsvVL4Oxwk2VQZW8FNqCvLIWaX6Z94#volume

Ve zkratce popsal Jan Machala události pojící se s Holešovem také ve videu pro SVČ Tymy. Toto video je ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=HQpMXWd8U2k&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0LEIy8vxLJ2Vo4izYKod1fabBijcTew6kRx4HxwadvSF6jMrRwoDOnzs4

 

Připomínku výročí 75. let od konce 2. světové války letos ozvláštnil unikátní balkónový koncert žáků ZUŠ F. X. Richtera Holešov, kteří předvedli svůj talent hlavně svým sousedům. Se svými hudebními nástroji a hlasivkami vystoupili na balkony, do oken a do zahrad, odkud se krásné tóny rozléhaly téměř do všech koutů Holešova. Tento milý projekt se těšil velkému zájmu posluchačů, kteří žákům naší „zušky“ posílali potlesk doslova z balkónu na balkón. Děkujeme všem mladým muzikantům, že nám opět nabídli kousek kultury, která už nám všem velmi chybí. Budeme doufat, že se právě zrodila nová holešovská tradice.

Děkujeme také všem, kteří se zúčastnili pietních aktů. Je důležité si historii připomínat.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star