Charitativní běh a pochod se uskuteční 20. 6. 2020

Jelikož se před dvěma měsíci málem přestal točit svět, nemohlo se uskutečnit mnoho krásných akcí. Jednou z nich byl charitativní běh, který měl být podporou pro těžce nemocného Matyáška Urbana z Holešova. Těžké chvíle jsme, zdá se, překonali a je tedy na čase vrátit se do každodenních radostí i starostí. Kulturních ani společenských akcí letos neproběhlo mnoho, proto se budeme snažit, abychom si vše v brzké době co nejkvalitněji vynahradili.

Na termín 20. června jsme tedy naplánovali speciální „koronavirovou variantu“ charitativního běhu, který se poběží v duchu příjemného sportovního vyžití, nikoliv závodu. V tento den odpoledne totiž budou mít možnost všichni zájemci dorazit na náměstí E. Beneše v Holešově, zaregistrovat se k běhu (či vycházce) a potom si - nezávisle na ostatních a s radostí – vyběhnout nebo vyjít na Želkov, kde bude na sportovce čekat první část medaile, pro tu druhou si pak budou muset dorazit zase zpět na náměstí. Medaile bude hovořit za vše a věříme, že se vám bude líbit. Tímto se vyhneme hromadnému startu, ale přesto poběžíme společně, se společnou myšlenkou. Zároveň budou mít i sportovně méně zdatní jedinci možnost zapojit se, je totiž úplně jedno, za jak dlouho danou trasu zdolají. Na cca pětikilometrovou trať tak mohou vyrazit jedinci, rodiny, party, spolky či jiná uskupení lidí.

Na náměstí bude během odpoledne probíhat koncert skupiny Texas a chybět nebude ani občerstvení. Rádi bychom, aby byla tato akce vnímána jako takové „znovuzahájení“ společenského života v našem městě, kdy se budeme moci setkat a možná i po dlouhé době vidět na veřejnosti úsměvy.

Výtěžek ze startovného bude věnován Matyáškovi Urbanovi. Matyášek je tříletý chlapeček, u kterého byla v roce a půl diagnostikována nevyléčitelná nemoc, svalová dystrofie Duchenne(DMD). Jedná se o vzácnou skupinu genetických onemocnění, která postihuje velmi malý zlomek populace. Bez léčby dochází ke zhoršování svalové síly – bez kortikoidů je ztráta schopnosti chůze mezi 9. - 12. rokem, s kortikoidy mezi 11. - 14. rokem. Poté usedají trvale na vozík a časem jsou odkázání i na dýchací přístroje. Svalová dystrofie Duchenne zkracuje délku života, ale díky pokroku v medicíně se doba dožití neustále prodlužuje. Je důležité, aby měli pacienti včas všechny pomůcky a speciální rehabilitace, které potřebují. Právě k těmto účelům budou vybrané peníze použity.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star