O dávné i nedávné historii mlýnů vyprávěl pan Arnošt Pospíšil

Také ve městě Holešov se vše pomalu vrací do normálu, a tak se i naše knihovna vrátila ke svým oblíbeným činnostem. Kromě toho, že pilně zajišťuje svým čtenářům přísun čtiva, pořádá také zajímavé přednášky. Tentokrát se veřejnost měla možnost dozvědět spoustu informací o mlýnech a prohlédnout si k danému tématu poutavé obrázkové materiály.

O dávné i nedávné historii mlýnů, o mletí obilí a dalších zajímavostech přednášel pan mlynář a člen Vlastivědného kroužku Holešov pan Arnošt Pospíšil, díky kterému mimo jiné vyšel také 33. díl publikace Knihovničky Holešovska s názvem Vodní mlýny při toku řeky Rusavy.

Při přednášce, která byla nazvána „Obrázkové putování krajem mlýnů a pověstných krajánků“ bylo možné se seznámit například s úplnými počátky mletí. Ne každý třeba ví, že mlýnem byla nazývána všechna stavení, kde se nacházela vodní kola. Ta ani nutně nemusela sloužit k mletí obilí. Mlýny sloužily také k mletí kamenů, k výrobě olejů, k drcení koření, soli nebo dokonce kůry. Ta se prý přidávala v období 1. sv. války, kdy lidé trpěli velkým nedostatkem, do mouky. Pan Pospíšil svůj výklad prokládal vlastními vzpomínkami a vzpomínkami na vyprávění svých rodičů. Velmi srozumitelně vysvětlil, na jakém principu fungovaly různé technologie, a jaké pokroky se během staletí udály. Představil různé principy a postupy mletí a spoustu dalšího.

Není pochyb, že lidem tato aktivita chyběla, jelikož se v této „přechodové“ době přednášky zúčastnily více než dvě desítky posluchačů.

Děkujeme panu mlynáři za pozoruhodné vyprávění, Městské knihovně a Vlastivědnému kroužku za zorganizování přednášky a všem zúčastněným za zájem.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star