Nechte se unést uměním našich předků, projekt "Otevřené brány" byl zahájen

S měsíčním zpožděním včera odstartoval projekt Otevřené brány, který umožňuje zájemcům navštívit o víkendech a státních svátcích církevní památky a dozvědět se zajímavé informace zcela zdarma.

Každoročně  během turistické sezóny mají návštěvníci možnost navštívit významné sakrální památky a seznámit se s jejich historií. Otevřené brány jsou společným projektem Zlínského kraje, měst, obcí a farností. Smyslem projektu je zpřístupnění bohatého fondu památek církevní povahy, zejména umělecky a historicky cenných kostelů a jejich mobiliářů ve Zlínském kraji a také poukázat i na další zajímavá místa v okolí. Letos bude otevřeno 26 chrámů.

Také Holešov se do této aktivity tradičně zapojuje a ani letošní „zvláštní“ rok není výjimkou. Zájemci mohou navštívit Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a Kostel sv. Anny a absolvovat komentovanou prohlídku. Návštěvníci by neměli vynechat tajemnou Černou kapli a kaple sv. Kosmy a Damiána. Dějiny naší farnosti jsou úzce spjaty se sv. Janem Sarkandrem, jehož posledním působištěm v letech 1616-1620 se stal právě Holešov. Je zvláštním ochráncem holešovské farnosti i celého děkanátu. V kostele se nachází deset bočních oltářů, z nichž jeden je zasvěcen právě tomuto světci a je na něm v pozlaceném relikviáři uchovávána část jeho ostatků.

Právě tato významná část holešovské historie přilákala kamery České televize, která zde už poněkolikáté natáčela krásné záběry. Ve zpravodajství se dne 2. 6. 2020 objevila pozvánka do našich dvou významných církevních památek. Zmíněna byla také právě vznikající pamětní síň sv. Jana Sarkandra. Přehrajte si videozáznam Událostí, Holešov se objevuje v čase 22:17.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/320281381990602-udalosti-v-regionech

Hana Helsnerová

otevrene-brany-2020-cb.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star