Pamětní síň sv. Jana Sarkandra je zpřístupněna veřejnosti

V pátek 17. července jsme v Holešově přivítali vzácnou návštěvu. Slavnostní mši, která předcházela oficiálnímu otevření Pamětní síně sv. Jana Sarkandra v kostele sv. Anny, celebroval biskup a generální vikář olomoucké arcidiecéze Msgre. Josef Nuzík, který také požehnal stálé expozici věnované bývalému holešovskému faráři a mučedníkovi sv. Janu Sarkandrovi.

Tato pamětní síň vznikala několik měsíců a z velké části je již dokončena a zpřístupněna veřejnosti. K vidění jsou historické tisky, obrazy, umělecká díla i relikvie sv. Sarkandra. Tyto historické předměty doplňují panely, které pojednávají o životě i smrti tohoto světce. Postupně budou doplněny interaktivní prvky včetně napodobenin mučicích nástrojů.

Po požehnání padlo několik slov z úst biskupa Nuzíka, hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka, své poděkování vyslovila také senátorka Šárka Jelínková i místostarosta města Holešova Pavel Karhan.

Ať již je osobnost Jana Sarkandra jakkoliv kontroverzním tématem, jeho historická stopa je v Holešově velmi výrazná a patrná. Právě z toho důvodu je přínosné, že byla sestavena tato zajímavá expozice, která shrnuje jeho osud a představuje jej širší veřejnosti.

Pamětní síň, která vznikla ve spolupráci Římskokatolické farnosti Holešov, Městského muzea Holešov a města Holešov, je přístupná v rámci projektu Otevřené brány a je součástí prohlídkového okruhu.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star