Zahájili jsme jubilejní Festival židovské kultury Ha-Makom

Máme za sebou první festivalový den, který se nesl sice ve slavnostním, avšak velmi milém duchu. Dorazila velká spousta lidí, kteří spolu hovořili, usmívali se na sebe, diskutovali, relaxovali a někteří dokonce i tancovali.

Již potřetí byla na hradě Kurovice na úvod festivalu uspořádána tisková konference, kde měli novináři a hosté možnost setkat se s velvyslancem Státu Izrael J. E. Danielem Meronem, představeny byly tři knižní novinky, které okomentovali samotní autoři, řečena byla také slova díků a byly sděleny zajímavé myšlenky. Vedle sebe se ocitly tři knižní tituly, které spolu zdánlivě nesouvisí, ale s postupnými myšlenkovými pochody jsme si uvědomili, že bylo zcela na místě současně pojednávat o knihách „Tvrz Kurovice“ (kolektiv autorů NPÚ), „Sedmero požehnání“ (Jindřich Buxbaum a Mgr. Daniel Soukup, Ph.D.) a „Svatý Jan Sarkader“ (PhDr. Mgr. Karel Kavička a spoluautoři). Z přítomných významných hostů můžeme jmenovat velvyslance Státu Izrael J. E. Daniel Meron, starostka obce Kurovice Mgr. Lenka Koutná, starosta města Holešova Mgr. Rudolf Seifert, poslanec Parlamentu ČR Jaroslav Holík, zastupitel Zlínského kraje Ing. Zdeněk Vacek, předseda Mikroregionu Holešovsko Ing. Martin Bartík a další. Hostitelem byl Martin Malina s přáteli a svými speciálními hosty.

Následovalo slavnostní otevření opraveného vstupního areálu a sociálního zařízení na židovském hřbitově, který nechala opravit Židovská obec Brno, jakožto majitel židovského hřbitova. Došlo na stříhání pásky i projevy. Kromě již zmíněných zde promluvil také předseda Židovské obce Brno Jáchym Kanarek. Neodmyslitelným aktem byla vzpomínka na židovské rodiny i občany, kteří byli mučeni a usmrceni v koncentračních táborech. Velvyslanec Státu Izrael i další hosté pak zavítali k tumbě jednoho z nejvýznamnějších židovských učenců, rabína Šacha. Opomenuta nezůstala ani nově instalovaná pamětní deska na bývalém rabinátu na Náměstí Svobody, která má připomínat původní využití této budovy.

Na oficiálním zahájení festivalu bylo poděkováno všem partnerům i organizátorům festivalu. Tichou vzpomínku jsme věnovali nedávno zesnulému zakladateli židovského festivalu Jiřímu Richterovi. Mimo jiných promluvil radní Zlínského kraje Mgr. Miroslav Kašný. Proběhla také vernisáž výstav, a to výstavy s názvem Záhadné pouto, která pojednává o Česko-izraelských vztazích, dále byla zahájena výstava Jindřicha Buxbauma Život zbožných Židů a v neposlední řadě si mohou návštěvníci holešovského zámku prohlédnout výstavu 20 let Festivalu židovské kultury.  O hudební doprovod se při slavnostním zahájení festivalu postaralo seskupení Avrix. Dámské trio se představilo s velmi poutavým hudebním vystoupením, které doplnila tanečnice ZUŠ Holešov pod vedením Jany Lochmanové.

Vrcholem večera pak byl koncert klezmerové kapely Trombenik, která navodila na holešovském náměstí skvělou atmosféru a některé posluchače přímo roztančila. Den pak uzavřelo promítání filmu Poslední klezmer. Na večerní program vedly kroky téměř dvou stovek návštěvníků.

Festival byl spolufinancován také dotací ze Zlínského kraje a nadačním příspěvkem Nadačního fondu obětem holocaustu hrazeného z dotace Ministerstva kultury České republiky.

Všem zúčastněným patří obrovský dík.

Hana Helsnerová

foto Hana Helsnerová, Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star