Druhý festivalový den byl plný velkých návratů a velkých emocí

Den jsme zahájili oblíbenou komentovanou prohlídkou židovského hřbitova. Nádherné místo a okouzlující průvodci Vratislav Brázdil a Achab Haidler jsou zárukou toho, že tento čas nebude promarněný. Prohlídky židovského hřbitova se stávají stále více populární a svědčí o tom také hojná účast návštěvníků. Do Holešova si našli cestu také potomci holešovských Židů, kteří přijeli hledat své kořeny.

Vzpomínání

Prostřednictvím přednášky historika Karla Bartoška jsme pak zavzpomínali na uplynulé ročníky Festivalu židovské kultury, kdy promluvil také jeden ze zakladatelů festivalu pan Bohumil Kněz. Achab Haidler uspokojil všechny zájemce o hebrejštinu a Jan Machala poté představil průvodce holešovským pogromem.

… a úsvit nepřichází…

V rámci večerního programu jsme se sešli v Kině Svět, kde všechny skrze videozáznam pozdravila Lisa Peschel, kterou si mnozí jistě budou pamatovat z minulého roku. Jde o americkou badatelku, která se věnuje mimo jiné divadlu terezínského ghetta. Následně se představila klezmerová kapela Létající rabín, aby nám, divákům, přiblížila židovský kabaret. Pořad nesl název Židovský kabaret od Terezína po Helsinky. Svým skvělým a čistým výkonem dokázala prostějovská kapela navodit tak nevídanou atmosféru, že jsme se často octli v situaci, kdy nám úsměv na rtech zaháněly slzy v očích. Z představení vyvstalo tolik emocí, které byl člověk nucen zpracovat. A toto jsou právě chvíle, které vedou k hlubokému zamyšlení. Nutno zmínit, že kapela Létající rabín se do Holešova vrátila po deseti letech.

Velké návraty

Po deseti letech se, stejně jako Létající rabín, do Holešova vrátil také předseda Chevra kadiša Chaim Kočí, který posluchačům přiblížil důvody, proč praktikující Židé putují k hrobům významných rabínských osobností nejen ve střední a východní Evropě, ale často také na Moravu. Osvětlil také, jak Židé chápou smrt a jak k ní přistupují, a spoustu dalších zajímavých informací.

Druhý festivalový den pak završilo promítání filmu Ve jménu praděda, který je dokumentem o kořenech, životě a smrti holešovského rodáka Davida Meisela. Člověka, který z Holešova odešel do Chorvatska, kde založil pěvecký sbor, jenž dodnes funguje a sklízí obrovské úspěchy. V loňském roce se představil také v Holešově.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star