Vzpomínání i představení nové knihy

Ve čtvrtek měli zájemci opět možnost zúčastnit se komentované prohlídky Šachovy synagogy, o které dokáže správce Vratislav Brázdil dlouze, zaujatě a zajímavě hovořit. Se stejným nadšením dokáže hovořit také Achab Haidler, který i dnes zasvětil své „žáky“ do tajemství Svátých slov při čtení Bible v hebrejštině. Posluchači byli aktivně zapojeni do debaty, Achab totiž k „výuce“ přistupuje tak nějak po svém, ostatně jako ke všemu ostatnímu. O to záživnější tyto přednášky jsou. Následně pohovořil Chaim Kočí o méně známých ultraortodoxních židovských skupinách.

Velmi působivé pak bylo představení knižní novinky Jindřicha Buxbauma a Mgr. Daniel Soukupa, Ph.D. „Sedmero požehnání“. Zmíněný doktor Soukup o knize pojednával velmi skromně a pokorně, přesně pojmenoval skutečnosti, vyzdvihl skvěle odvedené dílo Jindřicha Buxbauma, nutno však dodat, že jeho čisté a osobité doprovodné texty mají na výsledném efektu knihy lví podíl. Jindřich Buxbaum pak popsal několik dobrodružných cest k dokonalé fotografii a povídání o jahrzeitech a dalších tématech doplňoval Achab Haidler.

Doslova plná synagoga poté přivítala českého písničkáře, publicistu, spisovatele, fotografa, architekta, režiséra a také člověka, který stál u zrodu tradice židovského festivalu v Holešově, pana Vladimíra Mertu. Bylo to opět kouzelné, koncerty v synagoze totiž mají nezaměnitelnou atmosféru. Závěrem dne si mohli návštěvníci vychutnat Večer mnoha chutí s kapelou Natalika.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star