Pátek byl věnován přednáškám i hudbě, vyvrcholil koncertem při svíčkách

Pátečním třetím setkáním vyvrcholil populární seriál setkávání s hebraistou Achabem Haidlerem, který se tentokrát v rámci festivalu věnoval tématu bible a její interpretace. Achab nahlas přemýšlel a kladl do souvislostí a kontextů dějin otázky lidské odpovědnosti, spasení a příchodu Mesiáše. Se svými posluchači se nicméně nakonec rozločil velmi konkrétně - nastínil ambici brzkého dokončení chybějící fotodokumentace holešovského židovského hřbitova, kterou zpracovává již několik let. Je možné, že mu malou monografii na toto téma vydá samo Město Holešov.

Velmi půvabné bylo setkání s holešovským komorním souborem Corda Magico, který tentorkát v Šachově synagoze vystoupil ve složení Monika a Pavel Březinovi, Nelly Billová, Alena Vaculíková a Eliška Honková. Kombinace krásných autorských skladeb Nelly Billové a mimořádné akustiky prostoru vykouzlila přijemný zážitek.

Jiří Srnad z krnovského Spolku u synagogy přijel do Holešova přednášek na téma Tragédie soluňských Židů. S Řeckem již třicet let obchoduje, za tuto dobu dokázal téma rozpracovat až do konkrétních detailů. V Šachově synagoze se podělil o příběh československých Židů, kteří do Řecka utekli před Hitlerem. I když později pochopili, že ani ve východní Evropě holocaustu neuniknout, nakonec měli štěstí a přežili. Vyprávění Jiřího Strnada byl velmi příjemné a hodina a půl utekla rychle. I když téma bylo velmi těžké, přednáška končila hlasitým potleskem a smíchem. Jiří Strnad se se svými posluchači rozloučil zpěvem písní šabatu.

Poslední přednášející předposledního festivalového dne byl Tomáš Sedlák, průvodce v krnovské synagoze. Inspiroval se holešovským festivalovým jubileem a hovořil o běhu času, zda dvacet let je nebo není dlouhá doba. Svou úvahu netradičně opřel o biblický příběh o Peres Uzovi, který vztáhl ruku k Boží schráně.

Holešovská synagoga jakožto velmi komorní prostor dokáže sama o sobě vytvořit neopakovatelnou atmosféru. Pokud se přidá nádherná hudba, je kouzlo dokonáno. Díky zpěvu jazzové zpěvačky Petry Erneyové a hudebnímu doprovodu Adama Tvrdého a Petra Dvorského jsme mohli zažít cosi nevídaného. Každý tón se rozprostíral tak lehce a čistě, jako by byl pro tento večer stvořen. Ohlas posluchačů byl náležitým zrcadlem toho, jak krásného koncertu jsme byli svědky.

Pro letošní ročník festivalu bylo možné se v tento večer naposled nechat unést slovy Achaba Haidlera, který všechny zájemce provedl rituálním obřadem zahájení Šabatu. Pozoruhodným způsobem vysvětlil veškeré úkony a náležitosti, vtipem sobě vlastním nás převedl k hlubokým myšlenkám a zmizel... Šábes začíná...

Text a foto Dana Podhajská a Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star