Sobotním programem vyvrcholil Festival židovské kultury 2020

Pátým dnem pestrého programu jsme úspěšně zakončili Festival židovské kultury Ha-Makom Holešov 2020. Zájemci však mají možnost ještě v rámci festivalu navštívit v neděli 26. 7. hrad Kurovice a zúčastnit se komentované prohlídky. Čas je stanoven na 10:00.

Již neodmyslitelně k festivalu patří Big Band Josefa Hájka, který se představuje tradičně s krásným hudebním aranžmá. Tentokrát skvělé hudebníky doplnila Zuzana Lapčíková, která usedla za cimbál a chopila se také mikrofonu. Moderátorským slovem ji potom doplnil Josef Vaverka. Koncert Big Bandu Josefa Hájka nás provedl cestou od židovských písní po swing, od cimbálu k Big bandu. Poté byly představeny a nabídnuty k ochutnávce výrobky společnosti Rudolf Jelínek, která je hlavním partnerem festivalu.

Odpoledne už se neslo v duchu židovských tanců. Zájemci měli možnost se základy těchto tanců naučit pod vedením úžasné taneční skupiny RUT Prostějov. Velmi nás těší, že je rok od roku kruh tanečníků na náměstí větší a větší. Byla to nádherná podívaná. Tato úspěšná taneční skupina se představila také při festivalovém večeru pod hvězdami, tentokrát už s kompletním dech beroucím vystoupením. Došlo také na vzpomínání. Kapela RUT se letos v Holešově představila už pošestnácté, vedoucí souboru Eva Štefková přiznala, že se do Holešova velmi rádi vracejí, a že je pro ně Holešov specifický v tom, že v něm zažili mnohá „poprvé“. Také letos proběhlo jedno „poprvé“, a to představení nové choreografie. Vzpomínky mimo jiné zabloudily i na samé počátky festivalu a k osobnosti Jiřího Richtera, díky kterému tato spolupráce vznikla.

Zlatým hřebem večera pak byl koncert charismatické Ivy Bittové a kapely Čikori quartet. Tato pozoruhodná osobnost působila na diváky svým šarmem a osobitým stylem. Spolu se členy kapely nám Iva Bittová předvedla podmanivou hru se zvuky a tóny představila se jako první dáma alternativní scény. Její vystoupení bylo důkazem toho, že se hudba dá vnímat tělem i duší. Na tento koncert, a vlastně na celý festival, budeme dlouho vzpomínat.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star