Holešovem projede non-stop etapový závod „Metrostav HANDY CYKLO MARATON"

V úterý 28. července odstartuje v Praze unikátní cyklo maraton, jehož smyslem je ukázat všem, že lidé s postižením a lidé bez postižení mohou fungovat jako jeden tým, a že sport a cyklistika je otevřen všem, kdo mají chuť do toho šlápnout. Do Holešova tato výprava dorazí ve čtvrtek 30. července cca ve 21 hodin. Cílem bude opět město Praha, kam sportovci dorazí 1. srpna.

Každý rok maratonu má své téma, které vychází ze spolupráce s Ministerstvem pro místní rozvoj a Czech Tourism. Téma roku 2020 jsou hrady a zámky. Průjezdním check-pointem se tak stane vždy jeden zámek a jeden hrad v kraji. „Vybrány nebyly jen ty nejznámější, ale ty, které jste možná ještě nenavštívili, ale my si myslíme, že byste měli,“ zní z úst pořadatelů. Trasa 2020 bude obsahovat tři velké base campy, kde budou cyklisté odpočívat, regenerovat, bavit se a soutěžit ve vložených časovkách. Letos poprvé půjde o ryze českou trasu.

 

Maratony jezdí vozíčkáři na handbicích, nevidomí a slabozrací na tandemových kolech, lidé s dětskou mozkovou obrnou na tricyklech, cyklisti s amputacemi nebo poruchami sluchu atd. A připojí se samozřejmě lidé bez zdravotního postižení. Společně tak ujedou bez bariér, bez předsudků, jako jeden tým 2222 km v limitu 111 hodin.

 

Ve Zlínském kraji jsou vyhrazeny dvě kontrolní místa, a to na hradě Lukov a na zámku Holešov. Jezdci na všech zastávkách načtou QR kódy, díky kterým je možné trasu maratonu dobře sledovat. Letos poprvé bude maraton zpřístupněn také kolům s dopomocí elektromotoru. Pocit z jedinečného cyklistického podniku tak mohou zažít i ti z nás, kterým by to jinak zdravotní stav nedovolil. E-Bike je tedy pouze pro handicapované, kteří bez dopomoci elektromotoru nemohou jezdit.

 

Z Lukova do Holešova pojede s cyklisty také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a Michaela Blahová, radní ZK pro sociální oblast. Svou účast přislíbil také biker Ondra Fojtík. V Holešově sportovce povzbudí a podpoří holešovské mažoretky s pompony, někteří zastupitelé a věříme, že i lidé z řad veřejnosti.

 

„Metrostav handy cyklo maraton je extrémní cyklistický podnik, ale také benefiční jízda. Cyklisté pojedou pro radost, a aby ukázali světu, že jsme si všichni rovni a že to jde, tvořit fungující týmy mezi zdravými a lidmi s různými druhy postižení. Navíc má ale každý tým povinnost najít si patrona – člověka, pro kterého pojede. Měl by to být člověk po úraze, nebo nemoci, který potřebuje povzbudit, motivovat a nasměrovat na správnou kolej, aby se mohl vrátit zpět do aktivního života. Dobře si uvědomujeme, že to hlavní, co člověk potřebuje, je přátelství a vědomí podpory kamarádů,“ vysvětlují pořadatelé.

 

Pojďte do toho s námi! Na kole, na check-pointech nebo u sledování živého vysílání 111 hodin NON-STOP z největší cesty okolo Česka! Veškeré informace najdete zde: https://www.cestazasnem.cz/maraton8

 

Hana Helsnerová

391-propozice-2020.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star