Osobnosti města Holešova 2017

Vrcholem letošních Dnů města 2017 bylo (jako tradičně) ocenění osobností města. Proběhlo v nádherných prostorech zámecké sala terreny. Moderátory tohoto bodu programu byli Ilona Augusti a Petr Chvátal. Noblesu akci dodali kroměřížští ostrostřelci, kteří po celou dobu ceremoniálu drželi čestnou stráž.

Kulturní zpestření zajistilo klarinetové kvarteto Presto ze Základní umělecké školy ze Zlína. Toto kvarteto tvoří Vojtěch Wurst, Michal Úlehla, Martin Kandel a Martin Pikna, vedoucím je Jan Slavík. Skladby byly např. od George Gerschwina Lady be good a Líza či Henry Mancini Růžový panter.

Akce se zúčastnili také zástupci partnerských měst ze Skawiny, Pszczyny, Desiniče, Turčianských Teplic, Topolčianek a Povážské Bystrice.

 

Oceněni letos byli:

 

Osobnost města Holešova v oblasti kultury

Blahoslav Novák – působil řadu desetiletí v oblasti holešovské kultury jako promítač a správce kina. Po odchodu do důchodu stále využívá svých znalostí spojených s výrobou filmů a mimořádně obětavě zpracovává reálie Holešova do řady dokumentů – např. Holešovské památky, Holešovské věže a věžičky nebo Krásné fasády holešovských domů. Vedle těchto nezištných aktivit převádí staré videonahrávky do digitální podoby. Přes svůj vysoký věk i zdravotní handicap patří mezi nejaktivnější dobrovolníky ve městě.

 

Osobnost města Holešova v oblasti volného času

Paní Vlasta Čablová – pracovala řadu let v zahradnictví na zámku v Holešově. Je dlouholetou členkou holešovské základní organizace Českého zahrádkářského svazu. Od roku 2008 je její předsedkyní. Organizuje odborné přednášky pro veřejnost nebo různé zájezdy. Má velkou zásluhu i v práci s mládeží. Každoročně organizuje městská kola soutěže „Mladý zahrádkář“. Je také hlavní organizátorkou okresních kol této soutěže. Působí i v komisi pro mládež při republikové radě Českého zahrádkářského svazu v Praze.

 

Kolektiv města Holešova v oblasti kultury či volného času

Holešovští debrujáři – začali vyvíjet svou činnost hned po vzniku volnočasového centra TyMy ve Všetulích a zařadili se mezi jeho vlajkové lodě. Za dobu existence prošlo klubem mnoho dětí, které bádání baví a velice rády pronikají do tajů přírodních věd. Zúčastňují se také množství akademií či soutěží. V roce 2016 se v celoevropské soutěži Pohár vědy se svými především prváčky a druháčky umístili v konkurenci dvou set týmů v první třicítce. Již třikrát reprezentovali Zlínský kraj na celostátní soutěži Praha patří dětem a v roce 2016 obsadili krásné čtvrté místo.

 

 

Organizační pracovník či trenér města Holešova

Pan Ignác Foukal začínal cvičit v oddíle sportovní gymnastiky již v mládí a od roku 1996 je předsedou tohoto oddílu. Družstvo žáků připravil na přebor České republiky ve sportovní gymnastice. V ní je trenérem I. třídy a v rámci župy hanácké vede semináře pro nové cvičitele všestrannosti a trenéry sportovní gymnastiky. V současné době zastává funkci náčelníka v Sokole Holešov. Trénování gymnastické mládeže se věnuje již více než 30 let.

 

Kolektiv města Holešova v oblasti sportu

SFK ELKO Holešov, z. s. holešovským fotbalistům se v sezoně 2015/2016 podařilo dosáhnout historického úspěchu, postupu ze zlínského krajského přeboru do divize, tedy čtvrté nejvyšší soutěže v České republice. Takový úspěch se nepodařil dosud žádné mužské fotbalové generaci od založení klubu v roce 1905. V právě probíhající sezoně 2016/2017 jsou zatím v divizi po 25. kole na hezkém 11. místě.

 

Osobnost města Holešova v oblast sportu do 20 let

Pan Daniel Kolář – získal na Mistrovství České republiky juniorů do 17 let dne 18. června 2016 v Bohumíně ve váhové kategorii od 77 do 85 kilogramů zlatou medaili a titul Mistr České republiky. Jeho výkon 118 kg v trhu a 130 kg v nadhozu, činil v součtu 248 kg, v přepočtu to bylo 302,0226 Sinclair bodů. Touto hodnotou se stal druhým nejlepším ze všech účastníků všech hmotnostních kategorií.

 

Osobnost města Holešova v oblast sportu od 20 let

Slečna Nikola Příleská - je odchovankyně Florbalového klubu Holešov, která v současné době hraje nejvyšší ženskou soutěž ve florbale za celek Florbal Židenice. Byla součástí týmu na Akademickém Mistrovství světa ve florbale, kde vybojovala Česká republika bronzové medaile. Mistrovství proběhlo v portugalském Portu v měsíci červenci roku 2016. Nikola byla také součástí ženské florbalové reprezentace, za kterou chytala v únoru letošního roku. České reprezentaci se podařilo postoupit na prosincové mistrovství světa.

 

Naděje města Holešova v oblasti sportu -

David Kratochvíla – je pevně spjat s SFK ELKO Holešov, ve kterém dělal první fotbalové krůčky. Prošel zde mladší přípravkou, starší přípravkou, mladšími i staršími žáky. V nich působil na střídavý start v Hanácké Slávii Kroměříž. V roce 2016 přestopil do klubu 1. FC Slovácko. Na podzim tam hrál v kategorii U15 a odehrál všechny mistrovské zápasy. V nich nastřílel celkem 19 branek a stal se tak druhým nejlepším střelcem podzimu 2016. Na galavečeru 1. FC Slovácka byl vyhlášen v kategorii U15 nejlepším hráčem.

 

 

Mimořádné ocenění

Pan PhDr. Josef Svátek – žil v letech 1921 až 1997. Byl historikem, archivářem a dlouholetým ředitelem Městského muzea v Holešově. Za svého života vytvořil obsáhlé dílo, které je cenným přínosem české historické vědě. Významný čas věnoval studiu církevních řádů – trinitářů, františkánů a především piaristů. Jeho význačný podíl na poznání dějin piaristického řádu byl oceněn mimořádným způsobem. V roce 1991 obdržel diplom konfraternity piaristického řádu, jímž se stal spolubratrem a čestným členem tohoto školského řádu. V našem městě patřil k velice aktivním členům, ať už ve Vlastivědném kroužku, v komisi památkové péče nebo na mnohých kulturních akcích.

 

Osobnost města Holešova

Paní JUDr. Jarmila Pokorná – zasvětila celý svůj život kultuře a dobrovolnictví v různých organizacích. Když v roce 2004 vzniklo občanské sdružení Castellum Holešov – společnost pro obnovení kulturního centra v holešovském zámku stála u jeho zrodu. Koupě zámku se poté v roce 2005 opravdu podařila. Stála také u zrodu Mateřského centra Srdíčko či Střediska volného času TyMy Všetuly. Podílela se např. na vzniku Festivalu židovské kultury. V současné době je stále aktivní, ať už jako předsedkyně zapsaného spolku Castellum, členkou redakční rady zpravodaje tohoto spolku či členkou Divadla seniorů při holešovské městské knihovně, kde svým vystupováním přibližuje nejen regionální dějiny a osobnosti města.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star