Hudební událost evropského významu

bude zahájena v Holešově v pátek 7. srpna. V současné koronavirově opatrné době, kdy je rušena jedna akce za druhou, přes mnohé strázně a protivenství, připravili organizátoři devítidenní ohňostroj virtuozní hudby. Již 18. (!!!) ročník Letní školy barokní hudby, zcela ojedinělého, opravdu evropsky unikátního projektu, rozezvučí skvělé barokní památky Holešova a formou závěrečných koncertů i Moravy.

Letní škola barokní hudby (LŠBH) je opravdu jedinečným hudebním svátkem, jehož význam asi ještě úplně nedoceňujeme. Pod vedením jednoho ze světově nejvýznamnějších odborníků na barokní hudbu, dirigenta Romana Válka a řady proslulých lektorů z celé Evropy – mimo jiné AnastasieBaraviery(violoncello), Myriam Arbouz (zpěv), Luise Haugk (hoboj),.  Dagmar Šaškové (zpěv), Petra Zajíčka a Josef Žáka (barokní housle), JakubaKydlíčka a Michaely Koudelkové (zobcová flétna), Terezy Válkové (sbor) a řady dalších respektovaných jmen – se skoro 150 žáků, jinak profesionálních hudebníků  z celé Evropy, bude věnovat studiu techniky interpretace staré hudby. Mezinárodní workshop proběhne zejména v prostorách monumentálního holešovského barokního zámku, kam barokní hudba zcela jasně patří. Organizátorem akce je v současnosti zřejmě v Evropě nejuznávanější hudební těleso, zabývající se barokní hudbou – Czech ensemble baroque. Ale LŠBH nezůstane jen u praktické výuky na originálních historických nástrojích a doprovodných přednáškách a besedách se světově proslulými interprety. Projekt přinese živou, špičkovou barokní hudbu i do vlastního města. Tradičně budou odehrány velké koncerty pro širokou veřejnost  - v neděli 8. srpna to bude  Koncert lektorů na holešovském zámku, kde bude možné poslechnout si ty nejlepší interprety z celé ČR a světa,v úterý 11. srpna se uskuteční studentský koncert duchovní hudby ve zcela autentickém prostředí bývalého zámeckého kostela sv. Anny, vyznačujícího se vynikající akustikou, ve středu 12. srpna to bude tzv. Zámecká noc – studentský koncert v prostorách zámku v lehčím duchu a s vynikajícím vínem pro posluchače i interprety a v pátek 12. srpna se uskuteční Závěrečný koncert, na kterém vystoupí všichni studenti a lektoři školy a který bude letos věnován největšímu velikánovi barokní hudby, Johannu Sebastianovi Bachovi provedením jeho Kantáty 214. Na koncertě vystoupí nejžádanější kontratenorista na světě, Andreas Scholl a jeho manželka, cembalistka Tamar Halperin. Tito dva opravdu světoví hudebníci povedou na letošní LŠBH Mistrovskou třídu, do které budou vybráni jen ti nejlepší hudebníci z nejlepších. Závěrečný koncert se ještě uskuteční v sobotu 15. srpna v kostele Panny Marie Sněžné v Olomouci a v neděli 16. srpna v kostele sv. Petra a Pavla v Kelči, kde původně Letní škola barokní hudby začínala.

Součástí tohoto workshopu bude rovněž interpretační soutěž, jejíž vítězové budou představeni na závěrečném koncertu. Ale toto velké nahromadění nadšených hudebníků se projeví i v ulicích města – jako každoročně se občas během pobytu v Holešově vždy několik žáků či lektorů sejde a zahraje kolemjdoucím některý z právě nacvičovaných kousků.

I když letošní ročník LŠBH byl v ohrožení – organizátorům se nepodařilo sehnat dost peněz, z důvodu proticovidových opatření byly velké problémy s ubytováním frekventantů i lektorů, nakonec se všechna protivenství podařilo překonat a tento opravdu skvostný hudební počin může začít! Je velkou příležitostí města Holešova, že může hostit takovýto projekt, který vysoce přesahuje nejen místní, regionální, ale dokonce i celostátní rámec a je velkou událostí v celém hudebním světě!

(kb)

lsbh.png

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star