Desítky mušketýrů v Podhradní Lhotě

Holešovská PS Dr. Mirko Očadlíka již řadu let pořádá letní pionýrské tábory v Podhradní Lhotě (za bývalým hotelem Zubříč), které jsou vždy tematicky orientovány zejména na různá historická období a události. V letošním roce si organizátoři po dlouhém váhání vybrali jako základ  celotáborové hry slavný román Alexandra Dumase Tři mušketýři a hlavním tématem tedy byla Francie na začátku 17. století s mušketýry, intrikami na královském dvoře, proradným kardinálem Richelieu, zločinnou mylady, slabým králem Ludvíkem XIII. a jeho pronásledovanou manželkou, královou Annou Rakouskou. A především statečnými královskými mušketýry, vedenými plukovníkem hrabětem de Tréville a kapitánem markýzem Georgem a zejména nesmrtelnými hrdiny d´Artagnanem, Athosem, Porthosem a Aramisem. A proti nim stojící mocná kardinálova garda, řada špehů, zrádců a intrikánů. Celotáborová hra samozřejmě vycházela ze slavných dobrodružství tří mušketýrů (kteří byli, jak známo čtyři) – kardinál nechal ukrást královně vzácný náhrdelník a pokusil se jí kompromitovat – navrhnul králi, aby královně přikázal si tento náhrdelník vzít na připravovaný slavnostní ples  a pokud ho mít nebude, tak bude odsouzena za vlastizradu, protože bude obviněna ze spolupráce s lordem Buckingamem, ministerským předsedou nepřátelské Anglie. Královně nezbývalo tedy nic jiného, než požádat své věrné mušketýry – jak čtveřici našich známých mušketýrů, kteří byli současně vedoucími jednotlivých oddílů, tak mušketýrské kadety, což byli účastníci tábora, aby ukradený náhrdelník našli a královně vrátili, než začne ples. Takže všichni mušketýrští  kadeti a kadetky (vybavení mušketýrskými uniformami, které si sami vyrobili) pod siluetou hlavního pařížského chrámu Notre Dame během celého tábora hledali indicie, vedoucí k náhrdelníku královny, učili se spoustu dovedností správného mušketýra, umožňující mu přežít v divoké přírodě, učili se lásce a úctě k přírodě a zejména spolupráci a svornosti. Vždyť dvě hlavní hesla tábora byla:

ZA KRÁLE SVÉHO A KRÁLOVNU SVOU

a

JEDEN ZA VŠECHNY, VŠICHNI ZA JEDNOHO!!!!

Mušketýrské kadety na táboře navštívil jak markýz George, tak sám král Ludvík XIII. i kardinál Richelieu, který se je snažil přesvědčit, aby pomáhali zlu. Vrcholem ale byla návštěva samé královny s mušketýrským doprovodem plukovníka hraběte de Tréville a oddílem opravdových mušketýrů. Královna Anna poprosila mladé kadety o pomoc při hledání náhrdelníku a se všemi se seznámila. Mušketýrská jednotka potom ukázala kadetům, jak se střílí z opravdových mušket a hrabě de Tréville potom všem kadetům poskytl rychlokurz šermu s opravdovými mušketýrskými meči a ostatní mušketýři jim ukázali, jak se nabíjí a odpalují muškety. No a na závěr tábora byl připraven velký ples. Naštěstí se mušketýrským kadetům podařilo na poslední chvíli královnin náhrdelník najít, slavnostně jí ho předali a za odměnu byli všichni pasováni předáním šerpy a pamětní mince na opravdové mušketýry.

Bavili se všichni – jak malí táborníci – kadeti, tak jejich vedoucí i příslušníci Gruen Regimentu z nedalekých Kurovic, kteří pod vedením M. Maliny alias hraběte de Tréville zajistili defilé, předváděčky i výcvik malých kadetů. A královna Francie, Anna Rakouská, alias starostka Kurovic L. Koutná trpělivě a s velkou grácií laskavě přijímala všechny kadety a děkovala jim za obětavou pomoc.

Prostě skvělé prázdninové dobrodružství!!!

 

Karel Bartošek

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star