Studenti Letní školy barokní hudby se představují

Jak už bylo několikrát zmíněno, v těchto dnech probíhá v Holešově Letní škola barokní hudby. V neděli se při společném koncertu představili světoznámí lektoři letošního ročníku, v úterý pak přišli na řadu studenti. Před zcela zaplněným kostelem sv. Anny předvedli svůj talent a prezentovali odvedené úsilí prvních dnů letní školy při provedení skladeb významných hudebních skladatelů. Ústřední osobností letošního ročníku je Johann Sebastian Bach, jehož duchovní skladby tvořily také značnou část koncertního programu. Dále byly uvedeny duchovní skladby Georga Friedricha Händela nebo Henricha Bibera. Posluchači si mohli vychutnat pěvecké árie i instrumentální skladby, kterých se studenti zhostili se ctí a sklízeli za ně zasloužený potlesk a obdiv. Vzájemná podpora frekventantů i podpora ze strany veřejnosti byla v nádherné atmosféře prvního studentského koncertu téměř hmatatelná.

Letní škola barokní hudby je letos v mnohém výjimečná. Ačkoliv do poslední chvíle nebylo jisté, zda se vůbec uskuteční, paradoxně se těší rekordnímu počtu přihlášených studentů. To se projevilo například v ansámblové třídě, do které je přihlášeno 17 studentů. Nesnadným úkolem pro lektora ansámblové třídy Eduarda Tomaštíka proto bylo zvolit skladbu, ve které by bylo možné uvést všechny skvělé pěvce. Vyvrcholením večera tak bylo provedení skvostné skladby žalm Dixit Dominus, ve které sehrála velkou roli výborná akustika kostela sv. Anny, samozřejmě vedle skvělé interpretace hudebního díla v podání nadaných studentů a v neposlední řadě mimořádné umění lektora Eduarda Tomaštíka, který pěvce dirigoval snad celým svým tělem. Tato třešnička na dortu byla oceněna dlouhým potleskem vestoje.  

Druhý studentský koncert, tentokrát světské hudby, se uskuteční ve středu 12. 8. ve 20:00 na nádvoří holešovského zámku.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star