V Holešově jsme si připomněli opravdový smysl dožínek

Ačkoliv bylo pořádání Dožínek po dlouhou dobu velkým otazníkem, rozhodli se organizátoři tuto krásnou a tradiční akci nezrušit a jak se zdá, bylo to správné rozhodnutí. Poslední srpnová neděle se tak mohla stát dalším skvělým dnem, který si užily stovky lidí. Návštěvníci se mohli nabažit krásných folklórních vystoupení, zažít „velké prádlo“ na kovárně nebo se potěšit prostým setkáním s úsměvem na tváři.

 

Již tradičně byl den zahájen krojovaným průvodem, do kterého vyšli za tónů Holešovské muziky Hanáci, jezdci na koních, jezdci na historických bicyklech, šermíři z Kurovic, starostové obcí Mikroregionu a samozřejmě hasičské sbory. Průvod, v jehož čele se slavnostně nesl dožínkový věnec, přešel od kovárny ke kostelu, kde následně proběhla dožínková mše svatá. Během kázání bylo řečeno mnoho důležitých slov, která vlastně vystihovala opravdový smysl dožínek. Všichni jej sice známe, ale jednou za čas neuškodí si uvědomit, že vše není samozřejmé, a že je opravdu za co vzdávat díky. Při dožínkách totiž nejde pouze o zábavu, ale podstatou této tradice je hlavně poděkování za úrodu.

Zábava ale samozřejmě při dožínkách své místo má a ani v Holešově o ni nebyla nouze. V rámci kulturního folklórního programu vystoupila v zámecké zahradě Hanácká beseda Kojetín, mušketýři Green Regiment Kurovice, Folklórní soubor Omladina Martinice, soubor Zrníčko Tymy Holešov a soubor Jabloňka Martinice. Diváky pak potěšil a rozveselil také lidový vypravěč Franta Uher z Lanžhota. V Holešově jsme v rámci projektu Folklor bez hranic přivítali i přátele z partnerského města Povážská Bystrica, kteří dorazili spolu s tajemníkem úřadu Antonem Martausem. Ze Slovenska k nám doputovaly hned tři hudební soubory. Jako první se představila mužská pěvecká skupina Teplanský Poniklec, jako další pak Eva Halčinová s harmonikářem Vladom Martikáňom a vyvrcholením pak byli temperamentní Mostenskí Pajtáši, kteří sršeli energií a vtipem a předvedli skvělé vystoupení. Vtipem pak oplývali také starostové obcí Martinice a Rymice, kteří se s vervou ujali losování velké tomboly. Ta byla letos obzvláště bohatá a věříme, že všem výhercům udělala radost. O oficiální třešničku na dortu se pak postarala dechová hudba Trnkovjanka z Kašavy. Tento projekt Mikroregion Holešovsko veřejnosti známější jako Dožínky i projekt Folklor bez hranic byly spolufinancovaný Zlínským krajem

V Malém muzeu kovářství po celý den probíhal doprovodný program, který byl letos zaměřen na velké prádlo a výrobu mýdla. Návštěvníci mnohdy slzeli smíchy při nacvičené scénce, kterou předváděli manželé Machálkovi a Poláškovi. Zábavnou formou se tak všichni mohli dozvědět, jak se dříve pralo, ždímalo a žehlilo. Paní Jana Papežíková všechny zájemce obeznámila s technikou výroby mýdla a postarala se o to, že celé okolí kovárny bylo krásně provoněno nejrůznějšími bylinkami. Nechyběl ani mistr kovář pan Marcoň, který pak návštěvníky seznámil se zajímavostmi tohoto ušlechtilého černého řemesla.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star