„Vítejte ve snu…“

…zahájil své uvítání organizátor dalšího skvělého koncertního počinu hudebního festivalu Musica Holešov Karel Košárek. Nebyl daleko od pravdy, díky zajímavé a nápadité scéně a nádherným tónům ansáblu Czech Ensemble Baroque jsme se opravdu mohli jako ve snu cítit.

V rámci podzimní koncertní řady Musica Holešov byla ve velkém sále holešovského zámku jako první představena operní pantomima s názvem „Sen“ Michaela Haydna, mladšího bratra Josepha Haydna. Skladatel se za svého života znal mimo jiné také s Leopoldem a Wolfgangem Amadeem Mozartem. Leopold Mozart prý velice dobře znal talent a odbornost Michaela Haydna, a protože měl velký vliv u dvora, podporoval jej. Možná také díky tomu dosáhl Michael Haydn za svého života větší proslulosti, než Joseph.

Ve dvouaktové pantomimě, která byla pro většinu posluchačů zprvu velkou neznámou, avšak o to větším milým překvapením, se prolínaly pochody a tance, italské i latinské árie, humor, mimické umění a dokonce i akrobatická čísla. Celým dějem diváky prováděl vypravěč, jehož role se velmi vděčně zhostil oblíbený Arnošt Goldflam. Úžasná podívaná byla umocněna velmi povedeným a působivým scénickým ztvárněním, o které se zasloužil Radim Vizváry. Dirigování se ujal Roman Válek a svůj úkol zvládl, ostatně jak jsme zvyklí, skvěle i v pozici vsedě.

Nádherný večer v Holešově a plný sál spokojených diváků je důkazem toho, že i s rouškou na ústech si lze naplno užít kulturní zážitek a nasytit se tak dlouho odpíraného sociálního kontaktu.

Dalším koncertem v pořadí bude v měsíci září Komorní galavečer v podání Bennewitzova a Zemlinského kvarteta, dále pak unikátní písňový recitál Soni Červené za doprovodu pianisty Karla Košárka, 28. října provede sopranistka Kateřina Kněžíková posluchače slavnostního koncertu kouzelným světem operních árií, v listopadu se můžeme těšit na  představení dnes již legendárního Pražského komorního baletu nebo Lenku Novou, Josefa Štěpánka a Petra Maláska při koncertu s názvem „Dopisy“. Podzimní řadu uzavře Koncert k Hvězdě betlémské Zuzany Lapčíkové a jejích kolegů.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star