Dvě špičková smyčcová kvarteta zahrají v Holešově

Název koncertu „Komorní galavečer“ rozhodně není přehnaný – budeme mít ojedinělou možnost slyšet společně dvě generačně spřízněná a mnohými úspěchy ověnčená smyčcová kvarteta -Bennewitzovo a Zemlinského. Oba soubory patří k absolutní špičce nejen u nás, ale i v mezinárodním měřítku. Vrcholem koncertu bude určitě provedení Oktetu Es-dur Felixe Mendelssohna, skladby, která patří k nejoriginálnějším a nejkrásnějším dílům evropské hudby.

Bennewitzovo kvarteto je v mezinárodním měřítku špičkovým komorním souborem, což dokládají nejen vítězství ve dvou prestižních soutěžích – v Ósace v roce 2005 a Prémio Paolo Borciani v Itálii v roce 2008, ale i pochvalné hlasy kritiky.

Zemlinského kvarteto již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. V roce 2010 se stalo vítězem mezinárodní soutěže smyčcových kvartet ve francouzském Bordeaux, je také laureátem mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu (2007), v Praze (Pražské jaro 2005) a v Londýně (2006), kde zároveň získalo Cenu publika.

O kvalitách obou souborů se přijďte přesvědčit sami, v pátek 18. 9. v 19:30 ve velkém sále holešovského zámku.

Hana Helsnerová

bennewitzovo-kvarteto.jpgzemlinskeho-kvarteto.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star