Pozor na končící platnost řidičských průkazů

Čas od času není zcela od věci zkontrolovat platnost svých dokladů, aby jejich výměna
na úřadě proběhla bez zbytečných sankcí a zdlouhavého čekání ve frontě z důvodu velkého počtu ostatních žadatelů. V letošním roce totiž průběžně vyprší v Česku platnost více než 800 tisícům řidičských průkazů, kdy se jedná o řidičská oprávnění udělená v průběhu roku 2007 s dobou platnosti na 10 let. Dle statistiky Ministerstva dopravy byl právě v roce 2007 vydán rekordní počet řidičských průkazů, tj. cca 1. 147 000. Každý řidič by si měl proto ověřit platnost svého řidičského průkazu a včas požádat o jeho výměnu, kterou je možno provést již tři měsíce před skončením jeho platnosti. Tato výměna je bezplatná, držitel se dostaví
na příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností dle místa svého trvalého pobytu
a přinese s sebou stávající řidičský průkaz, doklad totožnosti a jednu průkazovou fotografii. Lhůta pro vydání nového řidičského průkazu, který je třeba převzít osobně, je 20 dní, přičemž o výměnu lze požádat také ve zrychlené lhůtě do pěti pracovních dní. Zde však činí správní poplatek za expresní vydání 500,-Kč. Nepožádá-li řidič o výměnu řidičského průkazu včas, vystavuje se při silniční kontrole riziku pokuty na místě ve výši do 2000,-Kč, případně projednání tohoto přestupku ve správním řízení.
Vzhledem k tomu, že se blíží doba dovolených a s tím spojené cestování do zahraničí, doporučujeme všem spoluobčanům včas překontrolovat i platnost svých cestovních dokladů, ale i občanských průkazů, na které lze do mnoha evropských zemí vycestovat.  V rámci plynulého odbavovaní všech žádostí (ať už na úseku řidičských průkazů, ale i na úseku občanských průkazů a cestovních dokladů) proto doporučujeme občanům navštívit náš úřad v dopoledních hodinách, aby se vyhnuli někdy dlouhému čekání.
Všem spoluobčanům přejeme hodně slunných letních dnů plných pohody a krásných zážitků, řidičům pak šťastně ujeté kilometry bez potíží a nehod.
Za celý kolektiv Odboru dopravního a správního Mgr. Renata Junáková, vedoucí odboru

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star