Rozsvítili jsme adventní světla

Je již mnohaletou tradicí města Holešova, že v sobotu před první adventní nedělí probíhají celý den akce, otevírající advent. Bohužel v letošní, opravdu divné době, jsme nemohli uskutečnit obvyklé akce - konání oblíbeného předvánočního trhu bylo odloženo na nižší stupeň proticovidových omezení. Naopak městské kulturní středisko Holešov připravilo mimořádně originální výstavu. Protože výstavy ve vnitřních prostorech nejsou možné, naaranžovala špičková designérka paní Lenka Jagošová tradiční výstavu betlémů do zasklené části přízemních arkád zámku, takže ti, kteří se jdou projít na zámecké nádvoří si mohou betlémy navíc v nádherných vánočních aranzmá prohlédnout zvenku. Vánočně vyzdobeny jsou i další prostory zámeckého nádvoří, otevřené arkády navíc obsahují výstavu živých vánočních stromků, které nazdobily pracovníci městských institucí a děti z holešovských škol. Nechybí vánoční stromek vyzdobený pracovníky městského úřadu Holešov. I vernisáž adventní výstavy proběhla originálně a netradičně – otevřela ji radní pro kulturu Jana Slovenčíková z okna prvního patra zámku a zahrála učitelka ZUŠ Holešov Ester Kuhlová se svým žákem. Originálnost a vtip této výstavy ocenila i Česká televize, která o výstavě ihned natočila reportáž a zařadila ji do vysílání Studia 6 - Víkend na ČT 1. V čase 3:51:28

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10441287766-studio-6-vikend/220411010121128?fbclid=IwAR2N-1WY8XbzdOTf7Qsm7U4nBCKP250JEfgfpQFwliZEml-eNtsmZPEOISw

A poté také v reportáži hlavního zpravodajství v čase 18:22

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10253066674-zpravy-ve-12/220411012001128 

Odpoledne potom ve farním kostele proběhl adventní koncert. Protože nelze provozovat zpěv, letos nevystoupil Holešovský chrámový sbor, ale pouze Holešovský komorní orchestr Ivo Kurečky. Koncert byl bez přístupu veřejnosti živě přenášen na webu Římskokatolické farnosti Holešov. Před jeho zahájením požehnal holešovský děkan a farář Jerzy Walczak adventní věnce a společně s holešovským starostou Rudolfem Seifertem zapálili první svíci na kostelním adventním věnci. HKO vystupoval pouze ve smyčcovém obsazení pod taktovkou Lubora Horáka a provedl několik krásných melodií klasiků světové hudby. Jako hosté vystoupili mladí skvělí hudebníci – houslista Antonín Lacina a klarinetista Jiří Loučka. Nádherná hudba, kterou si všichni zájemci mohli živě poslechnout v teple domova byla krásným chvilkovým návratem do normální doby.

Zahájení adventu potom vyvrcholilo na náměstí Dr. E. Beneše. Občané města si přinesli další adventní věnce. O významu adventu promluvil nejdříve správce sboru Jednoty Bratrské Holešov Milan Svoboda, po něm požehnal adventní věnce děkan a farář Římskokatolické církve Holešov J. Walczak a první svíci na jednom z věnců zapálil starosta R. Seifert. I on pohovořil o začátku adventní doby a po něm se ujal slova místostarosta města Pavel Karhan. No a potom už starosta s několika dětmi rozžal světla na městském stromě stejně jako ostatní světelnou výzdobu ve městě včetně světelné fontány na náměstí. A i v oknech mnoha domů se rozsvítila adventní světla – oblouky, pyramidy, girlandy, svíčky, nebo světelné řetězy. A potom už zazněla píseň Aleluja v podání Anety Trněné a Lubora Horáka.

A od sobotního večera budou adventní světla prosvěcovat prosincovou temnotu v duchu Ježíšova Já jsem světlo světa – neboť advent je dobou očekávání Kristova příchodu – protože o Vánocích se narodil Kristus Pán.

Karel Bartošek

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star