Holešov je krajským vítězem soutěže o titul Historické město roku 2020

Město Holešov obstálo ve velmi silné konkurenci a porazilo „historické perly“, kterými jsou město Kroměříž a Uherské Hradiště. Za Zlínský kraj tedy bylo naše město nominováno do celostátního kola soutěže o titul Historické město roku 2020. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Soutěž se koná od roku 1995, jedná se o ocenění za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). Krajské kolo soutěže ve Zlínském kraji proběhlo v úterý 26. ledna 2021 za účasti hodnotící komise, složené ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Kroměříži. Město Holešov jako vítěz krajského kola obdrží z Programu regenerace od Ministerstva kultury 100 000 Kč a pamětní list.

 

Na základě jednotlivých témat krajská komise přidělila městům bodové hodnocení a stanovila pořadí. Vítězem krajského kola se stalo město Holešov. Na druhém místě se s těsným bodovým rozdílem umístilo město Uherské Hradiště a na třetím místě se umístilo město Kroměříž.

 

„Hodnotící komise ocenila zejména komplexní a citlivý přístup k obnově prostranství náměstí sv. Anny, do něhož bylo s pokorou začleněno torzo bývalých masných krámů s barokním průčelím z první čtvrtiny 18. století. Nové řešení prostoru vyjadřuje potřeby současnosti i úctu k historii místa a podtrhuje tak historické a kulturní hodnoty města Holešov,“ sdělila v rámci hodnocení ředitelka kroměřížského odborného pracoviště Národního památkového ústavu Nelly Komendová.

 

Hodnotící komise se zaměřovala nejen na péči o kulturní památky, ale také na celkový přístup města k veřejnému prostoru, péči o obyvatele a návštěvníky města nebo prezentaci jednotlivých památek. Nedílnou součástí hodnocení byl i finanční podíl města na obnově památkových objektů, celková koncepce regenerace a péče o celkový vzhled městských památkových chráněných úzmí.

 

Prezentace města Holešova

 

Tisková zpráva Národního památkového ústavu

 

Hana Helsnerová

 

Foto v prezentaci: Jakub Nevřala, Cyril Gaja, Hana Helsnerová

dji-0786.jpg

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star