Koupaliště je v provozu. Otevření předcházely týdny příprav

Koupací sezóna už je v plném proudu. Ještě však předtím, než se koupaliště otevřelo, bylo potřeba dnů a týdnů práce a příprav.
Na podzim, po sezóně, se koupaliště zazimuje. V bazénu zůstane voda, aby mráz neroztrhal folii bazénu, odmontují se plastové prvky, které by teploty pod bodem mrazu mohly poškodit.
„Demontujeme technologii, ze které vypustíme vodu, odstraní se nečistoty a nánosy a zařízení se vypne. Po zimě se celý proces opakuje přesně naopak,“ komentoval šéf holešovských technických služeb, které mají areál koupaliště na starosti, Libor Liška.
Voda se z bazénu vypustí a nádrž se musí řádně vyčistit, protože se přes zimu zanese listím a nečistotou. „Po vypuštění na dně zůstává zhruba deset centimetrů hnilobné nečistoty, takže bazén musíme pořádně ručně a vapkou vyčistit a ošetřit chemií. Pak se nádrž opět napustí vodou,“ pokračoval v popisu prací Liška s tím, že napuštění trvá zhruba sedm dní. Pomalu se bazén napouští kvůli zachování tlaku ve vodovodu v okolních ulicích.
Mezi tím je nutné zkontrolovat a nachystat veškerou technologii: Nastartuje se chlorovací zařízení, zařízení ke změkčení vody a v momentě, kdy je bazén napuštěný, se začíná s procesem filtrace a úpravy vody. „Pak už se tento proces nemůže přerušit, protože bychom vodu zkazili. Navíc je to celkem drahý proces. To je důvod, proč s otevřením koupaliště čekáme vždy až do doby, kdy počasí dovolí koupání téměř bez přestávek a větších výkyvů teplot.
Měsíčně se spotřebuje na desinfekci a úpravu bazénové vody několik desítek kilogramů jak plynného chloru, tak chlornanu sodného. Součástí běžné přípravy na koupací sezónu jsou také revize jednotlivých zařízení, kontrola konstrukcí skluzavek, školení personálu koupaliště a atestace plavčíků.
Jak už jsme informovali v předchozím vydání Holešovska, koupaliště letos dozná jistých změn a novinek. Cennosti si lidé letos nově budou moci odkládat v bezpečnostních schránkách, turnikety u vstupu nahradí metoda náramků a přibude také nových 20 lehátek. „Ty umístíme nejspíš okolo malého bazénku. Myslím, že maminky a tatínkové budou rádi,“ usmál se Liška.

Jana Rohanová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star