Dny města Holešova budou, ale opět netradiční

Tisková zpráva ze dne 13. 5. 2021

 

Holešov – Dny města Holešova budou zahájeny už tento víkend, ovšem průběh bude opět jiný, než v loňském roce. První vlaštovkou bude Muzejní noc, kdy si návštěvníci holešovského zámku budou moci v rámci platných nařízení projít neobvyklou trasu bez průvodce. K dispozici budou mít tištěné materiály se všemi potřebnými informacemi. Akce se uskuteční v pátek 14. května od 16 do 22 hodin za každého počasí, začátek prohlídky je v průjezdu zámku, vstupné dobrovolné.

 

 V důsledku vládních opatření sice není možné ani v letošním roce dodržet obvyklý scénář Dnů města Holešova, ale připravujeme náhradní termíny i náhradní varianty. Bohužel nemohou dorazit zástupci partnerských měst a předání grantů se muselo obejít bez ceremoniálu.

 

Dotace z Fondu kultury, sportu a vzdělávání však byly rozdány. U dotací z Akce milion došlo ke snížení poskytovaných částek vzhledem k výpadku činnosti většiny žádajících spolků, přesto byla poskytnuta v roce 2021 v Akci milion částka téměř dva miliony korun, kdy bylo podpořeno 58 žadatelů.

 

Tradiční slavnostní koncert se sice uskuteční, ovšem bez přítomnosti diváků. Tuto mimořádnou událost, koncert s názvem „Pocta svatému Janu Sarkanderovi“, bude živě přenášet TV Noe. Stane se tak již 22. května v 19 hodin. Prostor velkého sálu holešovského zámku rozezní nejen slavnou korunovační mší C-dur W. A. Mozarta, ale především novým dílem skladatele Miloše Boka zkomponovaným speciálně k této příležitosti. Miloš Bok se ujme také dirigentské taktovky. Účinkovat bude vedle skvělého kvarteta sólistů Kühnův smíšený sbor z Prahy a Filharmonie B. Martinů Zlín. Koncert vznikl ve spolupráci města Holešova, Římskokatolické farnosti a festivalu Musica Holešov.

 

Tradiční oceňování osobností města pak podle loňského vzoru odkládáme na měsíc září, kdy budeme doufat v lepší společenskou situaci.

 

Občané a návštěvníci města ale v původním naplánovaném termínu nepřijdou například o Farmářské trhy, které se budou konat sobotu 22. května. V neděli 23. května pak proběhne obvyklá mše svatá za město Holešov, jeho občany a partnerská města. Po mši svaté bude na důstojné místo před zámkem zasazen strom, věnovaný lidem, kteří zemřeli během pandemie. Zasazen bude Čínský císařský strom - Paulovnie plstnatá, tedy tentýž, který měl před zámkem čestné místo až donedávna, kdy podlehl zubu času.

 

Hana Helsnerová
hana.helsnerova@holesov.cz
774359921

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star