Připomínka 270. výročí narození Jana Nepomuka Aloise Hankeho

Dne 26. května jsme si v úzkém kruhu připomněli 270. výročí narození holešovského rodáka, velkého vlastence a obránce českého jazyka. Narodil se v areálu Panského pivovaru, na jehož budově je instalována pamětní deska. Za zachování této desky patří poděkování investorovi, který areál panského pivovaru opravil. Mimo to je po něm v Holešově pojmenována ulice Hankeho. O původu pojmenování ulice se budete moci dočíst v červnovém Holešovsku.

Jan Alois Hanke z Hankenštejna působil od roku 1777 jako kustod a od 1785 bibliotekář Univerzitní knihovny v Olomouci. Hankeovu Bibliothek der mährischen Staatskunde (Wien 1786) ilustroval Sebastian Mansfeld. Jako příležitostný kreslíř se Hanke představil portrétem arcivévody Karla Ludvíka. 

Ke vzpomínce na tohoto spisovatele a buditele se sešli převážně členové Vlastivědného kroužku a několik dalších občanů. O průvodní slovo a představení osobnosti J. N. A.  Hankeho se podělili předseda VK Jan Machala a místopředseda VK Ondřej Machálek. Ukázku z jeho díla přednesla Leona Machálková a několik slov pronesl také starosta města. O hudební doprovod se postaraly flétnistky ze ZUŠ F. X. Richtera.

Děkujeme všem za účast při setkání u pamětní desky a chvilku zamyšlení se nejen nad významným buditelem, ale také nad českým jazykem samotným.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star