Svátek nejen holešovských výtvarníků

Již XV. ročník výroční souhrnné výstavy obrazů, grafik, plastik, užitého umění a fotografií výtvarníků nejen z Holešova, ale i z Fryštáku, Bystřice pod Hostýnem, Kroměříže, Kostelce u Holešova, Hlinska pod Hostýnem, Prusinovic, Rymic, Dobrotic, Třebětic a Ludslavic Letní iluze otevřel starosta města Mgr. Rudolf Seifert ve čtvrtek 29. června v zadní galerii holešovského zámku. Díla celkem 39 autorů jsou skutečně reprezentativním vzorkem velmi dobrého výtvarného umění, pěstovaného v našem regionu a dokladem skvělé spolupráce výtvarníků řady okolních měst a obcí. Kromě tradičních Letních iluzí byla v tentýž den otevřena výstava Slavní tvůrci moderní architektury Zlínského kraje, která je umístěna na chodbě prvního patra zámku. Jedná se o celostátně vysoce hodnocenou, opravdu unikátní výstavu děl nejvýznamnějších architektů, kteří dali podobu novému, modernímu Zlínu – a patří ke světové špičce v tomto oboru. Je skvělé, že dva z celkem šesti těchto autorů jsou holešovští rodáci. Agentura Foibos, která výstavu ve spolupráci s Městským muzeem Holešov pořádá, je špičkovým evropským pracovištěm, které si v této oblasti získalo mezinárodní pověst a je velkou ctí pro naše město, že řadu svých výstav umísťuje do našeho zámku. Návštěvníci vernisáže se seznámili rovněž s třetí připravovanou výstavou o nádherné, pro nás neznámé zemi – Nepálu - která bude umístěna rovněž v 1. poschodí holešovského zámku.

Z úvodní řeči Karla Bartoška na vernisáži tří výstav:

Ve starém Římě bylo populární přísloví „Tempora mutantur et nos mutamus in illís“, tedy „Časy se mění a my se měníme s nimi“. Výstava Letní iluze vznikla (pod současným jménem) před patnácti lety, ale holešovští výtvarníci souhrnně vystavují již skoro třicet let. Před oněmi patnácti lety se výstava konala v nedostatečných, stísněných a provizorních prostorách dvorního, průmyslového traktu bývalé radnice na hlavním náměstí – a vystavovali zde prakticky jen výtvarníci z Holešova. Organizátorem a člověkem, který tuto i následující výstavy Letních iluzí doslova vydupal ze země a osobně věšel obrázky, tisknul pozvánky, psal popisky a svážel exponáty, byl jeden z výtvarníků, nynější starosta města Rudolf Seifert. Po patnácti letech se můžeme těšit z výstavy v nádherných výstavních prostorách holešovského zámku, výstavy se zúčastňují nejen holešovští výtvarníci, ale i autoři skoro ze všech okolních měst a obcí, výstavu zajišťuje profesionální muzeolog, vedoucí holešovského muzea Ondřej Machálek, i když současný starosta se také významným způsobem na její přípravě podílí. Posunuli jsme se tedy za těch patnáct let velmi, velmi dopředu.

Antika byla prostoupená ideálem tzv. kalokagathie, nejlepší člověk měl být kalos kai agathos, tedy krásný a dobrý. Měl rozvíjet své tělesné i duševní vlastnosti. V devatenáctém století na tento ideál navázal Pierre de Coubertin při obnově olympijského hnutí a nakonec i Miroslav Tyrš a Jindřich Fugner při založení českého Sokola. Bohužel, v následujících desetiletích z tohoto ideálu jak ve sportu, tak v médiiích a často i ve správě věcí veřejných zbylo jen ono kalos – krásný. Sportovci se ženou jen za výkony, média vytvářejí falešné ideály krásných modelek, manekýnů a populárních bavičů, politici prosazují líbivá řešení problémů, hrající na nejnižší struny konzumu. Krása a úspěch, to jsou modly, které ale ve svém důsledku směřují k ošklivosti a deziluzi. Naštěstí je stále dost lidí, pro které je důležité i to agathos – dobro, moudrost a krása v umění a v myšlence. Nositeli onoho agatha jsou i zde vystavující výtvarníci, kteří používají svého ducha, svého citu, své moudrosti a dovednosti a vytvářejí díla, která jsou sama nakonec také krásná – takže prostřednictvím dobra se vracíme k pravé kráse. Je potěšující, že tolik rozumných a moudrých lidí zde dnes vystavuje, a že tolik rozumných a moudrých lidí se přišlo podívat na plody jejich práce a umění. Ještě nejsme úplně ztraceni.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star