Holešov získal speciální ocenění

Zástupci města Holešova se zúčastnili vyhodnocení soutěže o titul Historické město roku 2020. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Soutěž se koná od roku 1995, jedná se o ocenění za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ).

Slavnostní ceremoniál se odehrával v nádherných prostorách Panteonu Národního muzea v Praze. Po projevech významných hostů byli oceněni všichni vítězové krajských kol a mezi nimi také město Holešov. Každý z vítězů získal finanční odměnu ve výši 100 tisíc korun. Následovala speciální cena časopisu Moderní obec, pro kterou si na podium vystoupal starosta města Holešova Mgr. Rudolf Seifert a převzal ji z rukou šéfredaktora časopisu Ivana Ryšavého. Touto cenou byla oceněna revitalizace náměstí sv. Anny a masných krámů.

Na stupínek nejvyšší jsme bohužel v tak vysoké konkurenci nedosáhli, ovšem do podvědomí odborné veřejnosti se Holešov zapisuje čím dál častěji a stopu zanechává čím dál hlubší, tak snad příště... Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod, ceny ministryně pro místní rozvoj získala města Kutná Hora a Žatec.

Zajímavostí je, že nám společnost dělala „žena“, známá vědcům jako Zlatý kůň. Vystavena je také fosilní lebka z Českého krasu, která je datována do období před více než 45 000 lety. Jedná se o dosud nejstarší zrekonstruovaný genom (genetickou informaci uloženou v DNA) moderního člověka. Národní muzeum navíc nechalo udělat podle této lebky hyperrealistický model.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star