Bikemaraton Drásal: Závodníky potrápil blátivý terén

V sobotu 26. 6 se uskutečnil už 28. ročník Bikemaratonu Drásal České spořitelny. Opět si jej nenechalo ujít více než tisícovka závodníků. „V současné nejisté době jsme ani my netušili, jak velký bude zájem nebo do jaké míry bude umožněno cestování, účast nás ale mile překvapila, i když je samozřejmě nižší, než jsme bývali zvyklí v minulých letech,“ hodnotil ředitel závodu Ondřej Fojtík.

V 5:30 se na startu na Náměstí dr. E. Beneše sešlo 99 odhodlaných závodníků, kteří si zvolili nejnáročnější trasu zvanou Force Obr Drásal. Každoročně jde o největší výzvu, jaké se mohou bikeři postavit - 173 km s převýšením 4905 m, to jsou čísla, která mluví sama za sebe. Již pošesté si na této trase pro vítězství přijel letos opět nepřekonaný Jan „Jobr“ Jobánek.

Trasa A, ve které odstartovalo 350 závodníků, pak nejlépe sedla mistrovi Evropy Andreasovi Seewaldovi, který ji hodnotil jako velmi zajímavou, avšak náročnou, mimo jiné kvůli blátivým podmínkám, které potrápily také ostatní závodníky. I ti nejlepší přiznali, že si nejednou „ustlali“. Hrozivě vypadající pád se nevyhnul také jednomu z místních závodníků. V krizové situaci se projevila lidskost a fair play, kdy někteří ze závodníků vyměnili chuť vítězství za pomoc a záchranu svého „soupeře“. Za to jim patří obdiv i velký dík. Loňský vítěz Jaroslav Kulhavý letos titul neobhájil, do cíle dorazil jako druhý a v závěsu dorazil jako třetí Marek Rauchfuss.

Letošní novinkou byl návrat závodu zpět do kategorie UCI. Na základě požadavků technické komise UCI byla trasa A zkrácena pro kategorii žen na 85 km. Pořadatele překvapila vítězka této trasy Lejla Tanovic, která do cíle dorazila nad očekávání rychle.

Součástí Bikemaratonu Drásal byly již tradičně dětské závody a doprovodný program pro celé rodiny. V zázemí panovala skvělá atmosféra, i když se smutnou příchutí. Letošní bikemaraton se jel jako memoriál Jaroslava Ondrušáka, jednoho ze zakladatelů tohoto dnes již legendárního závodu, který nás v letošním roce opustil.

Všem závodníkům patří velká gratulace a pořadatelskému týmu i všem dobrovolníkům velké poděkování. V Holešově to díky nim opět žilo, a  to nejen sportovně, ale i kulturně – celou akci totiž zakončilo vystoupení kapely Moonshine.

Z konání závodů vznikla také reportáž holešovské televize. Najdete ji v odkazu: https://www.holesovtv.cz/sport/49-bikemaraton-drasal-na-startu-na-trati-i-v-cili

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star