Úspěšná Muzejní noc, tentokrát se vší parádou

Jsou místa, na která se běžný návštěvník při klasické prohlídce zámku zkrátka nedostane. A pak jsou také dny, kdy se právě tato místa otevřou veřejnosti. Jednu takovou mimořádnou možnost měli zájemci, kteří si rezervovali místo na prohlídku v rámci Muzejní noci. Ta se v Holešově uskutečnila již podruhé, tentokrát však v původně plánovaném plném režimu. A bylo opravdu, o co stát. Jelikož ale velká část zájemců nechala rezervaci na poslední chvíli, v Městském informačním centru od rána vyzváněl telefon, lidé se chodili objednávat a všeobecně byl o možnost navštívit podzemí holešovského zámku obrovský zájem. Z toho důvodu byly navýšeny kapacity jednotlivých prohlídek, jež byly nakonec do posledního místečka obsazeny. Do hlubin času se postupně vydala stovka návštěvníků.

K úžasné atmosféře dopomohlo nejen nasvícené nádvoří, ale také kostýmovaní průvodci s obdivuhodnými znalostmi a hlavně pak kouzlo samotného podzemí. Člověk by ani netušil, kolik zajímavostí ještě stále o holešovském zámku neví. Dozvěděli jsme se, jak kameníci značili svou práci, jakým vývojem si náš zámek prošel, že nejsou všechny věže zámku stejné, že okolo zámku nebyl vždy příkop a mnoho dalšího... Prohlídkový okruh byl rozdělen na dvě části. V rámci zvýhodněné prohlídky bylo možné nahlédnout kromě podzemních prostor a příkopu také pod schránku barokního mostu. Vstup pod most je omezen kvůli zde sídlícím vrápencům, kteří by neměli být rušeni v době, kdy jsou bdělí.

Další možnost vydat se do tajů dávné minulosti, ukryté pod povrchem holešovského zámku, budou návštěvníci mít na konci srpna.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star