Pozdrav z Podhradní Lhoty

Po dlouhé době, kdy děti znaly jen počítač a distanční výuku, se mohly vypravit na společnou akci, kde nejde jen o to mít znalosti, ale kde je potřeba se znovu naučit táhnout za jeden provaz, být týmovým hráčem a opustit komfortní zónu s mobilem v ruce. Jsou to právě tábory, kde se v dětech projeví týmový duch a touha zažít nová dobrodružství.

Návštěvou v Podhradní Lhotě, kde probíhá první turnus indiánského léta, jsme se vymanili ze světa elektroniky a dostali jsme se mezi partu skvělých dospívajících lidí, kteří se pod vedením svých náčelníků učí lásce k přírodě, novým vědomostem a utužování kolektivu.

SVČ Tymy pořádá celou řadu akcí pro děti a věnuje jim mimo jiné  také celé léto. „Děti jsou ve svém jádru stále stejné, setkáváme se s lačností po nových zážitcích, které se jim snažíme zprostředkovat,“ říká hlavní náčelnice, která se organizací táborů pro děti zabývá už neuvěřitelné čtyři desítky let. „Samozřejmě jsou znatelné pozůstatky z covidové doby, projevuje se jistý individualismus, kdy byly děti nuceny takzvaně „kopat samy za sebe“, toto bude vyžadovat dlouhodobější obnovu. V dětech se také snažíme probudit to, co je nám vlastní, souznění s přírodou a umění se o sebe postarat,“ dodává Jarka Vaclachová.

Děti se učí například uzlování, morseovku, jsou zasvěcovány do tajů táboření, používají neobvyklý systém sociálních sítí, kdy si vzkazy píšou ručně a vkládají do obálek, a prošly si také besedou s opravdovým Indiánem. Každodenním chlebem jsou také „bojovky“ a táborové pokřiky. Zkrátka vše, co ke každému táboru neodmyslitelně patří.

Přejeme všem dětem, aby si léto užily podle svých představ, aby získaly mnoho nových zkušeností a aby si z každého jediného dne odnesly nové a nezapomenutelné zážitky.

Hana Helsnerová

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star