Festival židovské kultury 2021 zahájen

V Holešově byla v úterý 20. července zahájena jedna z největších událostí letošního roku. Festival židovské kultury letos už po jedenadvacáté obohacuje dění v našem městě, snaží se nechat veřejnost nahlédnout do jiné kultury a zároveň podpořit pospolitost nás všech. Daří se mu to náramně a rok od roku je festival zajímavější a pestřejší. Letos doslova, a to hlavně díky svému vizuálu, který sám o sobě symbolizuje pestrou nabídku různých pořadů, přednášek, koncertů, představení a doprovodných programů.

Samotného zahájení se ujala dramaturgyně festivalu Jana Slovenčíková, promluvil starosta města Rudolf Seifert, přivítali jsme vrchního zemského rabína E. K. Sidona, hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše a mnoho dalších významných hostů. Těší nás i zájem veřejnosti, kdy se i v této nejisté době podařilo zaplnit velký sál holešovského zámku. O uměleckou vsuvku se postaraly malé tanečnice z tanečního studia Jany Lochmanové. Na jejich vystoupení reagoval sám vrchní zemský rabín. Kouzlo propojení myšlenek bylo v tomto případě velmi jímavé.

Vzpomenuli jsme na holešovské oběti holocaustu, jejichž přesný počet není znám. Z úst Vratislava Brázdila zazněla jména židovských rodin i jednotlivců, kteří byli mučeni a usmrceni v koncentračních táborech. Kromě slov zamyšlení a poděkování došlo také na představení dvou nových publikací. Jednou z nich je Druš jakar, publikace Šachova komentáře ke Kama maalot - textu sepsaného zcela prokazatelně přímo v Holešově v roce 1661. Komentovaný překlad je dílem Jaroslava Achaba Haidlera. Publikaci představil Karel Bartošek, který má na jejím vzniku obrovskou zásluhu. Zcela první vydání pak předal do rukou vrchního zemského rabína Sidona. Druhou publikací je Dcera rabína a krále, kterou z anglického originálu Marcuse Lehmana The Adopted Princess přeložil Martin Stehlík a předmluvou doplnil Vratislav Brázdil. Na pozadí dramatického příběhu útěku rabína Šabseho Kohena a jeho dcerky Ester z područí brutálních kozáckých nájezdníků se prolíná židovská symbolika se zajímavými reáliemi života slavného rabína. Až pohádkově dobrodružný děj nás vtáhne do nebezpečných souvislostí střední Evropy 17. století a nechá čtenářům obeznámeným s velkým holešovským učencem i těm zcela novým zjistit nové souvislosti a poskytne jim zajímavý a poutavý příběh.

Světlo světa spatřil také kalendář, ovšem neobvyklý v tom, že jde o kalendář židovský. Začíná měsícem září, a proto byl pojmenován jako školní. Skládá se z výtvarných prací žáků Základní umělecké školy F. X. Richtera a obohacen je hlubokomyslnými citáty. Nejen toto dílo, ale také doprovodný program v podobě interaktivní a multimediální výstavy Noemova archa představila Vladimíra Dvořáková.

Po slavnostním zahájení jsme měli tu čest se seznámit s legendou o Ester, dceři rabína a krále, v podání frekventantů dětského festivalového tábora, který samotnému festivalu předcházel. Děti podaly skvělé výkony, publikum se smálo i dojímalo zároveň.

Večer pak završil skvělý a energický koncert Mackie Messer Klezmer Bandu, jehož interpretace židovské hudby je velmi originální a osobitá. Litovat můžeme jen deštivého počasí, které návštěvníky zahnalo pod arkády. Na skvělé atmosféře to ale nijak neubralo. Tento koncert byl věnován k uctění památky obětem holocaustu.

Hana Helsnerová

Foto: Hana Helsnerová a Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star